renovat.ro

Acasa » Forum » Cum sa aleg decoratiunile pentru pereti si covorul pentru o camera de garsoniera »

Cum sa aleg decoratiunile pentru pereti si covorul pentru o camera de garsoniera

Buna ziua, Am o garsoniera, a carei camera, de 17 mp mi se pare cam anosta. Mobila (dulap si comoda tv)este culoare cires, parchetul este fag iar canapeaua din fata comodei este Ikea, cu husa negru cu alb. Peretii sunt albi, perdeaua crem si draperia rosu deschis. Totusi nu arata bine, peretii parca sunt ca de spital. Ce ma sfatuiti sa schimb ca si culori, eventual pentru covor ce nuante si model sa aleg , ca sa obtin un efect de "acasa". Multumesc, Raluca

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 27 Nov 2014, 09:25

Spatiul este intim si trebuie alese nuante deschise, care sa compuna un intreg cu mobila si parchetul. Va sugerez sa renuntati la draperia rosie si sa amplasati o draperie galben pai sau galben auriu din material delicat, lucios. Peretele din spatele canapelei si unul alaturat (nu cel cu fereastra) pot fi zugraviti cu galben pai, iar ceilalti pot sa ramana albi. Pe peretele din spatele canapelei amplasati un tablou in culori luminoase(eventual natura) intr-o rama neagra, pentru a accesoriza cu husa canapelei. Covorul poate fi unul cu firele mai lungi, un model fantezist cu linii, dungi in nuantele: maro caramiziu, bej, crem, alb, galben pai si foarte, foarte discret negru. Amplasati pe canapea perne decorative ce pot avea forme clasice sau: stea, rotund, in nuante de galben asemeni draperiei si una sau doua nuante din covor. Puteti amplasa intr-un colt un lampadar in care sa se regaseasca elemente florale vii, (eventual floricele foarte mici galben soare, rosu, grena) pe un fond galben pal sau alb.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?