renovat.ro

Acasa » Forum » Cum sa amenajez o camera in stil romantic combinat cu shabby chic? »

Cum sa amenajez o camera in stil romantic combinat cu shabby chic?

Buna seara,as dori un raspuns, va rog. Doresc sa renovez o camera si nu prea stiu cum sa aleg culoarea peretilor. Mobilierul e alb, canapeaua wenge, cu perne pe care sunt imprimate niste frunze si flori discret bej. Nu stiu exact ce culoare s-ar potrivi la pereti,as dori ca unul sa fie cu tapet,si nici aici nu stiu ce ar fi mai bun. Draperia cum ar trebui sa fie si ea. As dori ca sa fie o combinatie intre romantic si shabby chic.Camera are 16 m patrati. Multumesc!

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 28 Jan 2015, 06:07

Stilul pe care doriti sa-l imprimati incaperii trebuie subliniat folosind nuante pastel, imprimeuri florale, alaturi de cateva elemente decorative specifice. In acest caz, ca sugerez alegerea unui tapet din matase, cu nuanta dominanta de fond bej, pe care sunt imprimate delicate flori de cires sau de mar, in roz si/sau alb. Tapetul ar trebui amplasat pe peretele cu impact vizual puternic, pentru a se evidentia vizual. In privinta draperiei, alegeti un material mat, in dungi verticale pastel in nuantele: roz pal, alb, crem, bej; prinse pe timp de zi cu bratari albe, sau cu un snur din matase alb. Daca tapetul este inflorat, alte elemente florale sunt recomandate doar in abajurul unei veioze sau al unui lampadar stil rustic sau shabby; draperia cu flori ar incarca inutil spatiul. Pe langa perinile existente pe canapea, puteti face inca una, imbracata in materialul folosit pentru draperii.

Elena V.- postat la 28 Jan 2015, 06:10

Ceilalti pereti pot fi zugraviti intr-una din nuantele din dungile draperiei: roz pal, crem sau alb.

Puiulet Diana- postat la 28 Jan 2015, 17:38

Va multumesc mult pentru sugestii si promptitudine!Voi tine cont de tot ce mi-ati sugerat!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?