renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum sa montez corpuri de mobilier pe un perete de gips carton?

Mi-am cumparat o garsoniera noua si am toti peretii din ea imbracati in placi de gips carton. La usa la baie care nu este montata inca am vazut ca acest rigips este montat pe caramida prin lipire cu mortar sau ceva similar din loc in loc. Majoritatea mobilei din garsoniera mea se bazeaza pe corpuri suspendate. Cum montez aceste corpuri pe peretii de rigips?

Intrebare trimisa de un cititor din - Targoviste , Dambovita
vezi si firme constructii Dambovita



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Va trebui sa montati mai intai 2 baghete metalice (cu orificii mediane) cu latimea de cca 5-6cm, ca niste bare stabile care se vor fixa in cel putin 4-6 puncte fiecare cu suruburi lungi care sa patrunda in zidul de caramida. Ar fi bine ca bagheta a doua sa aiba pe una din laturi o buza de cca. 2-3cm care va reprezenta zona de sustinere a corpurilor in partea inferioara. Acestea au rol de sustinere a gips cartonului si implicit a corpurilor. Fixarea corpurilor se va face cu suruburi care sa patrunda prin orificiile baghetelor metalice pana in zid. Astfel aveti siguranta pentru peretele de gips carton si pentru corpuri.

paul s a scris:

salut! poti monta mobilierul suspendat cu:dibluri pvc cu holzsurub,dibluri metalice(conexpand),le gasesti peste tot.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: mobilier ,

Taguri:    mobilier suspendat,    montaj,    perete rigips,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro