renovat.ro

Acasa » Forum » Cum se comporta in timp o casa pe structura de lemn? Vreau parerea cuiva care are o astfel de casa »

Cum se comporta in timp o casa pe structura de lemn? Vreau parerea cuiva care are o astfel de casa

As vrea sa cunosc parerea unui posesor de casa pe structura de lemn care are aceasta casa de minim 18-20 de ani. M-ar interesa urmatoarele aspecte la aceasta casa de lemn: - Daca lemnul lucreaza in timp si in casa incep sa apara crapaturi pe la colturi, - Cum s-a comportat la ultimele cutremure, noaptea cand este liniste se aude cum pocneste lemnul (dilatare contractie), - Structura de termosistem aplicata pe exterior a rezistat sau are crapaturi de la miscarea lemnului, - Vi se pare ca centrala termica consuma mai mult, - Cat de multumit sunteti de montajul ferestrelor termopan pe structura de lemn, - Ce parere aveti despre izolarea fonica, si per ansamblu : ce probleme ai avut cu aceasta casa? Multumesc

Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 12 Mar 2015, 13:14

Am lucrat prima casa cu etaj integral din lemn, o pensiune, acum 18 ani, dupa care au urmat si alte constructii asemanatoare, au urmat casele cu parterul zidit si etajul din lemn
Am lucrat numai in sistemul dulgheriei romanesti, inserand o serie de elemente metalice de rezistenta, dar folosind contravantuirile clasice intre stalpi.

Voi cauta sa raspund la intrebarile dumneavoastra.
-daca imbinarile lemnului, sunt corespunzatoare, daca peretii se contravantuiesc corespunzator, o casa din lemn nu poate sa se miste, sa se deformeze. Si materialul cu care se imbraca pe exterior, aparent sau OSB, sporeste rigiditatea peretilor.
Pot aparea fisuri la interior, pe rigips daca se foloseste structura de lemn si nu structura metalica de sustinere a rigipsului.
-una din problemele care m-au preocupat a fost eliminarea transmiterii zgomotului de la etaj la parter.Dupa multe incercari solutia cea mai eficienta a constat in folosirea de grinzi de 20x12 cm peste parter, aplicarea pe fiecare grinda a unei benzi de caucic de latimea grinzii, montarea deasupra a unei dusumele nut-feder de 4,5 cm grosime, peste care am montat parchetul pe placi de plistiren extrudat de 6 mm. Intre grinzi am montat vata minerala de 10 cm placi,si spre parter am montat rigips intre grinzi.
-casele din lemn se comporta cel mai bine la cutremure, sunt usoare, rezistente, lemnul avand o mare rezistenta si elasticitate, sunt poate cele mai sigure locuinte.
-Termoizolatia nu are probleme pe structurile din lemn daca asa cum spuneam casa este incheiata bine, atentie fara cuie, numai in holtzsuruburi.
Apar doua probleme la casele din lemn.
-aplicarea unui tratament eficient lemnului inainte de montaj, si apoi cand este montata structura casei, impotriva insectelor si fungilor.
-aplicarea unui tratament eficient de ignifugare.
Am urmarit in timp evolutia caselor construite si nu am intalnit nemultumiri.
Daca mai aveti si alte intrebari va stau la dispozitie. tel.0720088161

Beneficiar- postat la 13 Mar 2015, 09:00

Referitor la transmiterea zgomotului de le etaj la parter ati zis ca izolatia s-a facut cu vata minerala..dar am o intrebare: stiu ca de la aburi vata minerala se strage cand se uda si se face ghem atunci rezultand ce incep sa apara portiuni de goluri intre grinzi si vata. Daca apar aceste goluri se realizeaza o cutie de rezonanta ca la o chitara care duce la amplificarea zgomutlui nu?

Nu ar fi mai bine o izolatie cu rumegus amestecat cu un clei ceva ca sa devina o masa uniforma solida? ce parere aveti?

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 13 Mar 2015, 15:54

Nu este posibil asa ceva....ma refer la condens, pentru ca intre grinzi se monteaza vata minerala si bariera de vapori. Vata minerala ce o recomandam este tip placi, bazaltica. Pericolul cand patrunde umezeala in ea este dezvoltarea mucegaiului si pierderea calitatilor izolante, dar aici nu este cazul daca se monteaza bariera de vapori. Cat priveste efectul de "chitara" eu ii spun de vioara, el dispare ca urmare a montarii benzilor de cauciuc, vibratiile de frecventa medie si inalta sunt blocate, se simt cele de frecvente joase, care de altfel se simt si la bloc.... cu perceptie de bufnituri.
Am incercat varianta cu rumegus, cu zgura, cu granule de polistiren.
Sunetele se transmit prin lemn, prin intermediul contactului lemen lemn care trebuie eliminat intre etaje, si aici am actionat, si am avut rezultate bune.
Eu va vorbesc di experienta, din incercari, nu din pareri .....
o seara buna va doresc....

Andrei- postat la 26 Jan 2016, 11:19

Din proprie experienta pot sa-ti spun ca o astfel de casa este praf. Nu va mai lasati pacaliti de constructori care va promit marea cu sare la un super pret. Pacalit de falsele reclame de pe net am luat proasta decizie sa-mi construiesc o astfel de casa, problemele sunt urmatoarele:
-Crapaturile au aparut din prima saptamana iar acum toti peretii sunt crapati la toate incheieturile, inclusiv tavane.
-Pocneste si trosneste nonstop, noaptea ai mereu senzatia ca a intrat cineva in casa (un sentiment ciudat, mereu stai sa asculti daca a fost doar o trosnitura sau paseste vreun hot prin casa)
- Izolare fonica nu exista, auzi fiecare pas pe care il face cineva la etaj indiferent daca calca usor sau apasat
-Despre izolatie pot sa-ti spun doar ca m-am trezit cu tevile de apa inghetate si asta probabil spune tot.
Cat despre cost am platit pe ea cat aproape una de carmida cu un profit semnificativ pentru constructor care a lucrat la ea doar cu 2 oameni, cate 6 ore pe zi.

Bogdan- postat la 11 Aug 2016, 21:02

Pentru "Andrei- postat la 26 Jan 2016"
- nu te supara, dar se vede ca ai cautat s-o faci ieftin, deci te-ai ales cu o casa ieftina si proasta.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?