renovat.ro

Acasa » Forum » Cum se poate indeparta lacul vechi de pe parchet pentru a fi relacuit? »

Cum se poate indeparta lacul vechi de pe parchet pentru a fi relacuit?

Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de modurile cum se poate indeparta un lac colorat de pe un parchet de bambus vechi de aproximativ 8 ani, pentru a putea fi lacuit din nou in culoarea sa naturala. Specific ca parchetul are deja multiple zone de unde a sarit lacul si necesita o reconditionare. Va multumesc

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 18 Jul 2014, 18:53

Parchetul de bambus are o caracteristica importanta: este dur si poate fi raschetat. In acest caz, puteti rascheta parchetul cu o freza electrica, slefuiti marginile, indepartati murdaria(aspirare si stergere) si aplicati un strat de grund care are rolul de a acoperi porii si de a mentine calitatea lemnului de bambus. Grundul pe care il aplicati, intr-un singur strat, trebuie sa fie compatibil cu tipul de lac pe care il veti aplica ulterior. Alegeti lacul pentru trafic moderat, fiind destinat interiorului locuintei. Lacul se va aplica in doua straturi. Cele mai des folosite sunt lacurile pe baza de apa cu poliuretan. Stergeti apoi intreaga suprafata cu o carpa moale.

mona- postat la 22 Jul 2014, 16:08

va multumesc pt raspuns.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?