renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum se prelucreaza caramizile din argila?

Buna ziua, Stie cineva sa imi spuna cum as putea prelucra caramizi din argila? Sunt interesant de procesul de fabricatie... Multumes

Intrebare trimisa de un cititor din - Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Este un proces destul de indelungat. Se extrage argila din solurile cu aceasta consistenta si se aseaza in spatii deschise, in aer liber in straturi de aprox. 1m unde sta cel putin de toamna pana primavara. Rolul acestei „macerari” este acela de a permite argilei sa devina faramicioasa, omogenizandu-se perfect cand se farama, devenind ca o pasta vascoasa. Argila macerata se amestecata cu nisip, cu unele materiale ajutatoare destinate imbunatatirii caracteristicilor argilei, si cu apa necesara, in vederea obtinerii plasticitatii corespunzatoare densitatii materialului. Acest proces are loc in malaxoare uriase, iar dozajul este fix. Dupa ce amestecul este adecvat densitatii si duritatii optime se trece la fasonarea caramizilor, un procedeu mecanic realizat de filiere. Caramizile cu dimensiunile standard sunt transportate cu ajutorul benzilor mecanice in spatiul destinat uscarii rapide. Ulterior uscarii este operatia de ardere a caramizilor in cuptoare uriase la o temperatura de 900 grade C. Dupa ardere se ambaleaza in paleti cu un numar fix de caramizi.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: caramida , zidarie pereti ,

Taguri:    caramida,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro