renovat.ro

Acasa » Forum » Cum se pune piatra de munte peste polistiren de 10 cm? »

Cum se pune piatra de munte peste polistiren de 10 cm?

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cum se pune piatra de munte peste polistiren de 10 cm si densitate 80. Trebuie cumva plasa de buzau,sau merge direct pe polistiren? Si daca se poate,la ce temperatura,avand in vedere ca a venit deja frigul? Multumesc.O zi buna!

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 27 Oct 2014, 10:02

Pentru o aplicare durabila a pietrei de munte peste polistiren sunt necesare cateva etape de lucru importante. Peste polistiren se aplica un strat de tencuiala cu o gletiera, peste care se aseaza plasa de constructii, pentru a pregati suportul. Piatra se spala cu jet de apa de impuritati si se sorteaza in functie de grosime. Se prepara un adeziv din nisip si ciment, in proportie de 1/3 nisip, 2/3 ciment care se amesteca foarte bine obtinandu-se o pasta densa. In functie de grosimea pietrelor, se incarca cu adezivul preparat si se aplica peste stratul suport pregatit anterior, fixandu-se pentru a deveni un strat compact, cu aceeasi grosime. Dupa montare, se curata bine rosturile dintre bucatile de piatra aplicate, se prepara un alt adeziv din nisip si ciment, cu care se umplu rosturile pentru finisaj. Daca doriti, se poate adauga putin pigment negru, alb sau gri pentru a evidentia spatiile rosturilor pentru un impact vizual special. Dupa uscarea completa, se poate curata peretele cu o perie, trecandu-se usor peste intreaga suprafata cu scopul curatarii perfecte a prafului si surplusului de mortar.

elena stir- postat la 29 Oct 2014, 14:43

Multumesc din suflet pt raspuns.O nelamurire am:plasa este cea din fibra sau plasa de Buzau?Zidarul a zis ca foloseste adeziv CM11 de la Ceresit.Este bun sau iau tencuiala din nisip si ciment?Multumesc.O zi buna.

Elena V.- postat la 02 Nov 2014, 11:51

Plasa din fibra sau plasa de Buzau reprezinta denumiri diferite pentru acelasi produs. Adezivul CM11 este potrivit pentru exterior.Spor la amenajare!Cred ca va iesi ceva suuper!

stir elena- postat la 03 Nov 2014, 07:37

Multumesc pt raspuns!Sunteti deosebiti si de mare ajutor!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?