renovat.ro

Acasa » Forum » Cum se scoate mirosul de lac dat pe parchetul masiv? »

Cum se scoate mirosul de lac dat pe parchetul masiv?

Buna ziua, Cum se scoate mirosul de lac dat pe parchetul masiv. Va multumesc si va doresc o zi frumoasa.

Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 10 Feb 2015, 13:40

Voi incepe cu inceputul..... De regula inainte de lacuire. parchetul din lemn masiv se rasceteaza. Aceasta operatie deschide porii lemnului, permitand lacului sa patrunda in lemn.
Cum trebuia procedat....dupa raschetare se aplica un strat de grund, care este de fapt un lac cu uscare rapida, care are doua roluri: sa astupe porii lemnului si sa ridice aacei "perisori" care dupa primul strat de grund, dau aspect rugos si nu lucios parchetului.
Dupa uscarea grundului, se smirgheluieste manual, cu smirghel cu granulatia 120-160, in asa fel ca atunci cand se trece mana peste parchet sa nu simtim asperitati
Dupa aceea se aplica primul strat de lac, care trebuie sa fie un lac cu uscare mai lenta, de la 8-24 ore, functie de temperatura si aerisire, dupa care se da al doilea strat de lac. normal mirosul nu trebuie sa persiste mai mult de 3-4 zile.
Grundul care a fost aplicat prima data nu permite de fapt diluantului din lacul ulterioarelor straturi sa intre in parchet .
Banuiesc ca nu s-au respectat aceste reguli, si s-a aplicat un lac cu uscare lenta de la inceput care a patreuns mai adanc in lemn, si ii trebuie un timp de uscare mai mare, in tot acest timp producand o emanatie neplacuta de vapori. Sau lacul nu a fost de calitate.
Solutia este sa tineti calda camera, si sa aerisiti repetat.
Alexandru Margescu
tel 0720088161

Mihut Benone- postat la 11 Feb 2015, 22:06

Un parchet din lemn masiv este ca si cum ai scrie azi cu un stilou cu penita din aur. Asta este de respectat. Acum, in ziua se azi, exista lacuri care sunt inodore. deci trebuie doar cautate- lacuri pe baza de apa. Mirosul de lac poate fi schimat cu ceapa. Ia incercati asa.

Maria N- postat la 12 Feb 2015, 08:22

Din cate stiu eu lacurile de parchet pe baza de apa intr-adevar miros mai putin insa nu sunt la fel de lucioase ca celelalte. Eu am pentru doua camere un lac de la Sadolin, insa cand am vazut cat m-ar costa pentru intreaga casa am renuntat la el si am dat cu Palux. Mirosul a iesit in timp dupa o aerisire constanta.
Aveti mare dreptate , parchetul din lemn este cel mai frumos si din pacate nu cred ca este apreciat la adevarata sa valoare.

Zi buna va doresc,

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?