renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum si cand se inmultesc glicina si prunus triloba?

Buna ziua, Imi puteti spune cum si cand se inmultesc glicina si prunus triloba arbust matur? Multumesc frumos.

Intrebare trimisa de un cititor din - Otopeni , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Corina Vasilescu a scris:

Glicina(Wisteria) este o planta rezistenta la ger, comparativ cu Glicina floribunda. Planta se inmulteste si prin seminte, obtinute din tecile ajunse la maturitate; se seamana in loc reavan, la sfarsitul lui aprilie, dar dezvoltarea este lenta si va inflori peste 6-7 ani. Se poate inmulti prin butasi care se sectioneaza de la radacina plantei adulte la sfarsitul lui aprilie; se planteaza in loc reavan, zona insorita, se uda abundent dupa plantare, ulterior la 3-4 zile pana cand butasul se prinde. O alta posibilitate de inmultire a glicinei ar fi prin marcotaj: ramurile tinere si flexibile se ingroapa partial in sol reavan, se uda abundent dupa amplasarea in sol iar in cateva saptamani face radacina si se dezvolta ca o noua planta. Indiferent de modul de inmultire ales, glicina prefera solurile bine drenate, zone insorite, trebuie tunse primavara in martie inainte de inflorire sau in august, dupa ce semintele s-au copt. Prunus triloba (ciresul japonez pitic) se inmulteste prin despartirea tufei adulte dar si prin altoirea unui corcodus tanar. Ambele operatiuni se executa primavara devreme, imediat dupa ce da boboci de floare. Prefera soluri bine drenate si zone insorite sau semiumbra. Este un arbust decorativ putin rezistent la temperaturi scazute; ar fi bine ca peste iarna sa ii protejati radacinile prin musuroire (adaos de pamant afanat in jurul radacinii).

Dan a scris:

Buna seara,
Caut mester pentru vopsire lemnarie exterioara casa in judetul Valcea,
la inaltimea de 4-7 m. Cat este costul manoperei/mp ?
Multumiri,
Dan

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    inmultirea plantelor,    ingrijire,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro