renovat.ro

Acasa » Forum » Daca am zidul exterior din bca ytong mai trebuie sa izolez cu polistiren? »

Daca am zidul exterior din bca ytong mai trebuie sa izolez cu polistiren?

Daca am zidul exterior de bca ytong de 25 cm latime--care am inteles ca are propietati superioare--mai este nevoie sa izolez pe exterior cu polistiren de 10 ori 5 ar fii suficient? si acel polistiren am inteles ca nu trebuie aplicat direct pe perete, in sensul ca ar trebui lasat un spatiu pt circulatia aerului. Atunci e mai bine sa fie lipit doar cu mamaligi ori cu mamaligi plus dibluri de plastic? Cat statiu ar trebui lasat intre polistiren si zid? Multumesc mult, catalin

Raspunsuri si comentarii
Mihai U.- postat la 19 Jun 2014, 05:27

Daca aveti zidul casei atat de gros puteti sa utilizati polistiren expandat de 5 cm care se aplica pe perete cu „mamaligi” si din loc in loc dibluri. Spatiul de cca.1-2mm care ramane intre zid si polistiren este suficient pentru aeratie.

virgil fizesan- postat la 03 Jun 2015, 18:44

Pentru pereti extriori care nu necesita izolatie termica se foloseste ytong A+cu grosime calculata in functie de zona geografica.Daca a-ti folosit ytong bazic trebuie izolat termic.In functie de bani care vreti sa ii investiti in izolatie si implict de viata izolatiei .....
un polistiren are o viata in jur de20 ani.Pe ytong as recomanda ca izolator Multipor tot de aceeasi fabrica iar grosimea in functie de zona geografica de 5 sau 10 cm si e un material compatibil cu ytong si are viata cat e a casei.Va recomand luati legatura cu un agent comercial din zona d-voastra de la ytong'E mult mai scump decat cu polistiren dar avand o viata......e mult mai eftin.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl