renovat.ro

Acasa » Forum » Daca nu pun faianta in bucatarie, cum pot proteja peretele din zona chiuvetei si plitei? »

Daca nu pun faianta in bucatarie, cum pot proteja peretele din zona chiuvetei si plitei?

Buna ziua, Am ajuns la amenajarea bucatariei pe care doresc doar sa o zugravesc. Nu vreau sa plachez peretii cu faianta pentru ca nu imi place. As vrea totusi sa protejez peretele din spatele chiuvetei si plitei. Ce alte optiuni as mai avea in afara de clasica faianta? Va multumesc mult. Alina

Raspunsuri si comentarii
radu- postat la 02 Jul 2015, 21:32

Buna Alina, ar fi o solutie. Un var lavabil cu particule de ceramica,se curata foarte usor si nu se pateaza.. Dar suprafata trebuie foarte bine finisata inainte de aplicarea stratului de lavabil. Cu toate ca faianta ati putea sa o montati doar intre blat si dulapurile suspendate nu neaparat pe tot peretele...alegerea va apartine.

Cristiana- postat la 03 Jul 2015, 10:22

Buna Alina,

Foarte interesanta ideea lui Radu. Eu ma gandisem sa iti propun montarea unei placi de sticla. Poti alege fie una mata, transparenta, fie colorata astfel incat sa se asorteze cu schema coloristica a bucatariei. Pentru evitarea gaurilor, care sunt greu de dat in sticla, plus ca suruburile sunt inestetice si se murdaresc si foarte usor, avand in vedere zona in care vor fi montate, cel mai indicat este sa se foloseasca pentru lipire un adeziv special. Cand alegi produsul de lipit asigura-te sa fie special pentru fixarea sticlei si sa aiba rezistenta la temperaturi mai ridicate de 80 de grade.

Alte variante de placare pentru aceasta zona ( vazute in reviste sau in alte imagini cu amenajari interioare) ar mai fi: cu metal, cu oglinda, cu lemn, cu MDF, cu tapet.

Personal, ca si Radu, sunt de parere ca alegerea unui brau de faianta, doar pentru zona de lucru, este cea mai potrivita alegere, insa decizia iti apartine in totalitate.

O zi frumoasa iti doresc,

Cristiana

Alexandru- postat la 03 Jul 2015, 18:33

o varianta si rezistenta la umiditate, dar si cu posibilitati de realizare "mai aiurea", o combinatie de culori din vopsea epoxidica.
conditia este ca baza, suportul sa fie din mortar de ciment polizat.
aceasta vopsea se poate aplica si pe forme in relief, forme line care sa poata fi curatate usor, sa nu retina impuritatile.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: sfaturi , bucatrie , zugraveli interioare , faianta ,

Vrei sa adaugi o intrebare?