renovat.ro

Acasa » Forum » Daca vreau sa schimb caloriferele trebuie golita instalatia? »

Daca vreau sa schimb caloriferele trebuie golita instalatia?

Buna ziua, Vrem sa zugravim si este nevoie sa scoatem caloriferele, pentru ca peretii pe care sunt ele instalate are mucegai si trebuie curatat si gletuit. Locuim la parter, intr-un bloc anl si avem centrala comuna, aflata la subsol. Am cerut administratorului sa scoata apa din calorifere, pentru a putea sa le scoatem. Dumnealui ne-a spus ca a inchis instalatia din centrala si ca noi va trebui doar sa inchidem caloriferele si gata. Intrebarea mea este: daca nu e golita instalatia, noi stand la parter, nu riscam, la scoatere caloriferelor, sa ne trezim in casa cu toata apa de pe intreaga coloana? adica de la etajul 4, 3, 2, 1?

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 19 Aug 2014, 09:44

Desi este instalatia inchisa, apa exista, dar nu se face circuitul necesar incalzirii. Apa trebuie scoasa din intreaga centrala pentru a putea scoate caloriferele. Probabil este comoditate din partea administratorului! Poate o solutie ar fi sa-i propuneti sa il ajutati in operatia de eliminare a apei din tevi si reumplerea lor.

C-tin Cristian- postat la 11 Jan 2015, 12:26

Daca la calorifere aveti robineti ( tur _ retur ),nu este nevoie sa goliti coloana.Inchideti doar robinetii.

Cu consideratie,
Constantin Cristian

instalatiicomplete@yahoo.com
0726 050 661

Florian- postat la 11 Jan 2015, 22:26

Pai daca aveti robineti pusi pe tur si pe retur (montati la coloana principala nu cei de la calorifer) nu este nevoie nici ca administratorul sa inchida centrala.
Sa nu va bazati pe robinetul montat fix langa calorifer pentru ca nu prea tine. Vedeti daca aveti robineti future sau alt model mai catre coloana principala.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?