renovat.ro

Acasa » Forum » De ce apar fisuri dupa ce gletuiesc rigipsul? »

De ce apar fisuri dupa ce gletuiesc rigipsul?

La rigips aplic banda de fibra cu ochiuri cu chitul super rigips. Dupa ce gletuiesc cu CT 126 apar fisuri la imbinarile pe 120. Stuctura este ca la carte cu sanfren facut. Nu are nici o legatura cu cladirea ca se misca caci la toate lucrarile e aceasi poveste. Vreau o solutie realista.

Raspunsuri si comentarii
HFL Co Design- postat la 23 Feb 2015, 14:47

Am inteles ca placile sunt tesite pe latime e OK......
Banuiesc ca placile sunt prinse pe structura doar pe lungimea placi.
Daca e asa, pe viitor executa structura tip caroiaj cel putin la imbinarile pe latimea placi.

Daca placile sunt montate pe structura tip caroiaj???..... nu am nici o solutie

Alexandru- postat la 23 Feb 2015, 20:47

Nu stiu daca va referiti la pereti sau la tavane problemele sunt diferite....colegul dinaintea mea sublinia ca este nevoie ca stuctura sa fie montata in caroiaj, si e normal, indiferent ca este vorba de pereti sau de tavane, in asa fel incat tot conturul placii sa fie prins de structura metalica.
Astfel capetele placilor sau lateralele sunt prinse de acelasi profil, nu au cum sa se miste si sa creeze fisuri.
O problema ar fi daca modul de realizare a structurii peretilor, este slab la arcuiri, si atunci e firesc sa apara fisuri.
Mai e o problema ce nu o inteleg, de ce folositi si gletul....., aplicati plasa cu pasta de imbinare, dupa ce se usuca cu aceiasi pasta de imbinare dati a doua mana, doar daca este nevoie.Dupa uscare slefuiti, amorsa si prima mana de lavabil. Corectati daca este nevoia si dati a doua mana de lavabil.
solutia dumneavoastra de a aplica glet peste pasta de imbinare s-ar putea sa fie cauza, pasta de imbinare absorbind o parte din apa determina fisurarea gletului... este o ipoteza, incercati cum am propus eu.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl