renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

De ce mai trebuie bariera de vapori peste vata minerala bazaltica ?

De ce mai trebuie bariera de vapori peste vata minerala bazaltica daca exista deja folie anticondens sub tabla.Care este rolul acestei bariere de vapori si din ce material este facuta? Este bine s? existe in acelasi timp si folie anticondens și bariera de vapori?

Intrebare trimisa de un cititor din - Braila , Braila
vezi si firme constructii Braila



Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Folia anticondens, care este montata sub tabla are rolul de a impiedica apa rezultata din condensatie vaporilor de apa pe partea interioara a tablei, sa picure pe asteriala si respectiv in pod.
Acest fenomen de condens are loc noaptea, sau in zilele reci. Folia anticondens permite apei sa se scurga pana la streasina.
Bariera de vapori este o alta problema.
La izolatia peretilor exteriori , a podurilor sau a mansardelor, bariera de vapori se monteaza peste vata minerala spre interiorul incaperii, si apoi se monteaza rigipsul, intre bariera de vapori si rigips, ramanand un spatiu de ventilatie de 2-3 cm.
Daca nu ar exista aceasta bariera de vapori, in perioadele reci condensarea vaporilor ar avea loc in vata minerala, de aici umezeala, mucegai si pierderea calitatilor termoizolante ale vatei minerale.
Bariera de vapori este o folie ca si folia anticondens. Se gasesc la densitati diferite pe mp.

Razvan Voicu, SC. Rav Construct Company a scris:

Pentru a intelege mai bine fenomenul acceseaza pagina celor de la Delta. deoarece nu m-au lasat sa postez aici link-ul te sfatuiesc sa cauti pe google Delta Dorken, dupa care sa mergi la sectiunea de membane pentru acoperisuri .
Informatii in limba romana poti sa gasesti pe site-urile celor de la Final Distribution ( ei sunt importatorii acestei marci in Romania ) .

succes

Alexandra a scris:

Soțul a izolat tavanele ( apartament etaj 4/4) cu vata bazaltica apoi a pus aceasta folie bariera de vapori urmând sa vina o firma speciala cu tavane extensibile.pb este în hol unde am obs pe folie particule de apa ( între vata și folie) , iar folia s a decolorat ( este ca o folie de plastic incolor și nu aluminiu ca și culoare , putem vedea prin ea ) . Ce s a întâmplat? Este ceva greșit?

Alexandra a scris:

Soțul a izolat tavanele apartamentului (rletaj 4 / 4 ) pe interior cu vata bazaltica, apoi a pus folie bariera de vapori urmând sa cina o firma cu tavane extensibile. Pb este în hol unde folia s a decolorat și se obs pe ea picături de apa ( între ea și vata) . Care sa fie problema? Deja este compromisă lucrarea? Frica mea cea mai mare este mucegaiul

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    bariera de vapori,    vata bazaltica,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro