renovat.ro

Acasa » Forum » Care sunt motivele pentru care varul de pe partea de jos a peretelui infloreste? »

Care sunt motivele pentru care varul de pe partea de jos a peretelui infloreste?

M-am mutat in apartament nou, la demisol, iar in partea de jos varul infloreste, se umfla si cade. Varul este jos ca o pulbere fina, e ca o ciuperca alba, ca o pulbere . Am reclamat si mi s-a spus ca o fost o inundatie pe casa scarii. Mentionez ca este un bloc nou, in militari rezidence. Va rog daca puteti sa ma ajutati.

Raspunsuri si comentarii
neku- postat la 06 Mar 2014, 15:29

Trebuie sa aerisiti mai des, chiarde 3 ori pe zi pentru ca incasa dvs este prea mult condens si acesta se depune scolo. Varul lavabil be la mult condens pe el cristalizeaza. Acolo in acel colt aveti cel mai rece punct din camera. Verificati umiditatea!

Florin- postat la 04 Apr 2014, 06:20

Una din cauzele aparitiei igrasiei este umiditatea. Aceasta poate fi generata de faptul ca fundatia are infiltrari de apa si vaporii sunt preluati de structura peretelui sau de umiditatea din interior datorita slabei aerisiri sau a temperaturii din camera. In acest caz este indicat sa se elimine cauza, nu numai efectul. Datorita faptului ca, probabil, nu veti putea actiona la nivelul fundatiei, este bine sa utilizati solutii de eliminare a mucegaiului de pe pereti, lasati sa actioneze si reveniti din nou cu operatia pana la eliminarea completa a acestuia, apoi aplicati pe pereti Aktiv Therm, o solutie novatoare. Solutia respectiva poate fi aplicata cu gletiera, cu trafaletul sau cu pistolul la 4 atmosfere, ca finisaj al peretilor in culoarea dorita. O alta varianta ar fi ca, dupa eliminarea igrasiei cu substante specifice sa aplicati pe pereti vopsea lavabila speciala pentru suprafete expuse umiditatii(bai, bucatarii).

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?