renovat.ro

Acasa » Forum » De ce tot reapare mucegaiul pe peretele exterior? »

De ce tot reapare mucegaiul pe peretele exterior?

Intr-un colt din dormitor a fost mucegai ani de zile..nereusind sa il eliminam prin nici o modalitate, l-am izolat pe interior(fara a folosi solutii antimucegai amorsa/lavabil)..asa ca mucegaiul a reaparut intr-un timp foarte scurt! Ma puteti ajuta sa inteleg unde am gresit?

Raspunsuri si comentarii
Alex- postat la 16 Apr 2014, 09:11

Mucegaiul este foarte rezistent in zonele umede si/sau foarte reci. Daca nu este eliminat in totalitate, se regenereaza destul de rapid datorita materiei organice care il hraneste, formand adevarate colonii, care se observa cu ochiul liber doar cand apare igrasia. Pentru eliminarea mucegaiului va sugeram sa decopertati peretele exterior pana la zidarie. Sa aplicati atat in exterior, cat si in interior, substante care elimina mucegaiul. Pentru reusita operatiei se pot face zilnic aplicatii cu solutie timp de 3-5 zile consecutiv. Dupa uscarea completa a suprafetei, curatati zona si aplicati o amorsa, peste care sa refaceti anveloparea exterioara. In interior, puteti aplica o amorsa peste care puteti folosi o vopsea antimucegai. Acest tip de vopsea de interior se aplica in mod clasic si are diferite culori si nuante. O lucrare realizata fara sa se elimine cauza, nu are efectul dorit.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?