renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Dimensiuni capriori acoperis - cum calculez

La acoperisul unei case ce dimensiuni trebuie sa aiba capriorii si ce distanța trebuie sa fie intre ei?

Intrebare trimisa de un cititor din - Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Liviu a scris:

Capriorii trebuie sa sustina acoperisul astfel incat sa depaseasca peretii exteriori cu cel putin 40-50cm, formand astfel streasina casei. Unghiul de inclinatie al acoperisului trebuie sa fie de cel putin 35 grade, permitand scurgerea apei/zapezii. Daca doriti sa realizati podul inalt, astfel incat ulterior sa poata fi folosit pentru mansarda, ar fi bine ca inaltimea maxima a capriorilor in punctul cel mai inalt, coama casei, sa fie de cca. 2,20 m. Distanta dintre capriori nu este standard, dar ar fi bine sa fie amplasati din 40 in 40 cm pentru o sustinere adecvata a acoperisului. Nu uitati ca pentru o termoizolare a acestuia materialele necesare vor scadea cu cel putin 15-20 cm din inaltimea podului casei.

Alin a scris:

Buna ziua,as dori sa stiu distanta dintre capriori,grinzi,si leaturi ? Lungimea casei este 12m latimea este de 6m si inaltimea pana la coama este 2,90 vreau sal acopar cu sindrila bituminoasa . Multumesc anticipat astept un raspuns de la Dumneavoastra .

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: acoperisuri ,

Taguri:    acoperisuri,    capriori acoperis,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro