renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Este necesara folosirea de adezivi la imbinarea tevilor de scurgere cu garnitura de etansare?

Pentru o siguranta mare pe timp indelungat este necesara folosirea de adezivi la imbinarea tevilor de scurgere care au garnitura de etansare? Multumesc pentru raspuns.

Intrebare trimisa de un cititor din - Baia Mare , Maramures
vezi si firme constructii Maramures



Raspunsuri si comentarii
Alrxandru, SC Perodicom SRL a scris:

Tevile de scurgere sunt prevazute cu acele garnituri de cauciuc, care etansaza , nepermitand scurgerile la imbinari.
Trebuie sa fie respectate trei conditii:
- sa fie respectata montarea tevii de scurgere respectand sensul de curgere
-sa fie respectate pantele de curgere, pentru toate modurile de folosire.
- sa se respecte conditiile de montaj, respectiv tevile sa fie imbinate una in cealalta cat permite degajarea.
Daca garnitura este bine unsa la efectuarea imbinarii, nu mai este nevoie de nici un adeziv, daca se respecta si cele trei conditii enumerate anterior.
Ganditi-va ca fiecare adeziv are o substanta agresiva care ar putea grabi deprecierea prematura a garniturii.
Sunt de acord cu o masura suplimentara la trvile de canalizare pvc, ingropate, care practic nu vor mai fi dezgropate niciodata.
In acest caz eu folosesc un adeziv de exterior cu care cimentez fiecare imbinare ingropata, asigurind astfel o protectie suplimentara la scurgeri nedorite in timp.
In concluzie nu va sfatuiesc sa aplicati un adeziv suplimentar, garniturile de scurgere se pot schimba daca tevile nu sunt ingropate in cele mai multe cazuri, iar daca trec prin placa si imbinarea e in placa sau sub placa, nu se vor genera probleme.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Instalatii sanitare ,

Taguri:    tevi de scurgere,    adeziv,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro