renovat.ro

Acasa » Forum » Este necesara izolarea tavanului balconului? »

Este necesara izolarea tavanului balconului?

Buna ziua. Am o garsoniera la parter, am desfiintat geamurile dintre camera si balcon, iar balconul e inchis cu geamuri termopan, tamplarie pvc. Balconul de la etajul 1 este deschis. Ce solutie trebuie sa adopt pt o termoizolare buna si pt a nu avea probleme cu igrasia, mucegaiul? Trebuie sa izolez tavanul balconului, iar daca da, cum? Multumesc anticipat.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 02 Oct 2014, 05:08

In cazul dvs. este absolut necesar sa izolati tavanul de sub balconul deschis. Pentru izolare termica buna, este recomandat sa aplicati o folie anticondens cu care sa captusiti tavanul in acea zona (poate chiar sa depaseasca putin suprafata spre camera). Peste aceasta puneti polistiren expandat de 8 sau 10cm, fie pe intreg tavanul camerei, fie doar in acea zona. Acesta se aplica cu adeziv special, nu dibluri sa nu strapungeti folia izolatoare. Peste acestea:a) fie aplicati placi decorative de polistiren cu o fata lavabila 5-10mm (au mai multe nuante coloristice), b) fie aplicati tencuiala, plasa de constructie, tinci si glet, amorsa si lavabil, c) fie placi de rigips pe intreg tavanul sau doar pe acea suprafata. Ulterior, este bine sa aerisiti cat mai des incaperea.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?