renovat.ro

Acasa » Forum » Este suficient ca sub parchet sa se instaleze doar o plasa anticondens? »

Este suficient ca sub parchet sa se instaleze doar o plasa anticondens?

Buna ziua, Doresc sa instalez un parchet laminat de 12mm si as dori sa-mi spuneti daca este suficient ca sub parchet sa se instaleze o plasa anticondens dupa care un polistiren extrudat de 5 mm cu aluminiu pe ambele fete. Mentionez ca se vor monta pe o sapa 5 cm la parterul unei case. De asemenea, la momentul turnarii placii de sub sapa a fost montat un polistiren extrudat de 4 cm, dar si asa placa cu sapa este destul de rece. Totodata ma intereseaza sa stiu daca este vreo problema ca sapa mai suna a gol prin unele locuri de langa pereti si mai are fisuri rare de 1 mm care nu s-au dezvoltat de un an de cand a fost turnata sapa. Astept raspunsul dvs. Toate cele bune!

Raspunsuri si comentarii
FANEL- postat la 21 May 2015, 16:39

Salutare!

Daca sapa este perfect dreapta,sfatul meu ar fi sa pui pluta deoarece in momentul de fata este cel mai bun izolator termic din punctul meu de vedere.In privinta asa zisului "parchet laminat"...El niciodata nu va fi cald.Nu trebuie sa confundam niciodata "parchetul laminat"...Cu parchetul adevarat clasic de lemn natural sau cu dusumeaua de lemn.Daca tu vrei ca asa zisul" parchet laminat" sa fie cald trebuie sa te gandesti la o incalzire prin pardoseala.Pa Pa

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 21 May 2015, 16:57

V-ati gandit bine, o sa asigure un confort termic bun, si daca sapa este dreapta, adica plana, cred ca nu vor fi probleme de montaj.
Incercati parchet stratificat din lemn de 12 mm, se monteaza in acelasi mod ca cel laminat dar confortul temic este mai bun decat in cazul parchetului laminat. Diferenta de pret se justifica.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: montaj parchet laminat , sapa autonivelanta , polistiren extrudat ,

Vrei sa adaugi o intrebare?