renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Exista glet pentru exterior?

Buna ziua, Imi puteti spune va rog daca exista glet pentru exterior? Mesterii mi-au spus ca pot folosi asa ceva in loc de decorativa? Este la fel de eficient? Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Arad , Arad
vezi si firme constructii Arad



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

In principiu gletul este universal, doar ca nu va recomand sa il utilizati in loc de vopsea decorativa! Cu glet se niveleaza peretii exteriori, pentru esteticul lucrarii. Peste acesta se amorseaza si apoi se da cu vopsea lavabila de exterior in culoarea dorita. Lavabila de exterior, care are o alta compozitie prin comparatie cu gletul, nu lasa sa patrunda apa, umezeala in perete. Probabil mesterii doresc sa termine mai repede lucrarea si de aceea vor sa evite gletuirea, amorsarea si vopsirea cu lavabila. Pentru o lucrare buna urmati sfaturile date, iar nu pe cele ale mesterilor.

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Sub nici o forma gletul nu se foloseste la exterior.
Pentru motivul ca gletul este higroscopic, absoarbe umiditate in mod excesiv si exfoliaza.
Nu ati observant ca acolo unde s-a produs la interior o cat de mica umezire a peretilor gletul se umfa si se desprinde de pereti?
Peretii exterior sunt supusi des intemperiilor, mai ales toamna si iarna cand uscarea peretilor este deosebit de inceata.
La exterior dupa tencuiala sau aplicarea adezivului peste plasa de fibra de sticla se aplica tinci.
Peste tinci sunt mai multe optiuni, vopsea lavabila, tencuiala decorative de preferat.

Valentin a scris:

Daca nu pun polistiren la casa cu ce material dau dupa tencuiala? mentionez ca doresc sa fac casa cu lavabila de exterior. tencuiala este realizata cu multibat

multumesc,
Valentin Nesu

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: sfaturi aplicare glet , finisaje exterioare ,

Taguri:    glet,    tencuiala decorativa,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro