renovat.ro

Acasa » Forum » Exista vreun adeziv cu care sa pot lipi o faianta noua peste una veche? »

Exista vreun adeziv cu care sa pot lipi o faianta noua peste una veche?

Doresc sa aflu daca pot lipi faianta noua peste una veche. Vreau sa fac acest lucru in baie si nu vreau sa am de-a face cu mizeria care ar aparea in urma demolarii. Am inteles ca ar exista un adeziv, bun pentru asa ceva. Un prieten mi-a recomandat sa -l cumpar de la Dedeman si se numeste Adesilex P9, de la Mapei. Am mai citit pe niste forumuri ca se pot da gauri in vechea faianta si apoi se da cu un adeziv de la Ceresit. Pe scurt am intalnit foarte multe idei si pareri. Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Nu vreau nici sa ma apuc sa montez noua faianta si sa constat ca incepe sa pice imediat de pe pereti. Va multumesc,

Raspunsuri si comentarii
HFL Co Design- postat la 03 Mar 2015, 17:26

Eu personal folosesc adezivul produs de Adeplast se numeste AF-N .
Poti placa linistit cu acest adeziv, nu se va dezlipi.
Mesterul care iti va placa baia probabil stie etapele.
1) Se spala faianta existenta.
2) Dupa uscare se aplica un strat de adeziv cu gletiera peste faianta.
3) Dupa uscarea adezivului se poate placa ca si pe un perete normal.

daca se aplica un strat de 5 mm cu adezivul AF-N dupa uscarea lui se poate placa cu ori ce tip de adeziv flexibil.

Nicolae P.- postat la 06 Mar 2015, 09:19

Buna ziua,
Daca imi permiteti imi voi exprima si eu o parere subiectiva. Personal nu as alege aceasta varianta indierent de cata mizerie s-ar crea in urma demolarii vechii faiante.
De ce? Pai pentru ca in primul rand montand inca un strat de faianta peste cel vechi creste riscul ca aceasta sa se desprinda in timp. In al doilea rand, si asa suprafetele de locuit sunt destul de mici, de ce sa mai rapim si noi din ele, inutil? Vorba ceea batraneasca: petice noi la toale vechi. Cam asta este rezumatul acestei lucrari.

Victor- postat la 06 Mar 2015, 09:47

Salutare,
Ideea este ca daca faianta veche este OK, adica este pusa drept, nu suna a gol, nu are deterioari este posibila aplicarea unei alte faiante peste.

Se poate folosi un adeziv flexibil gen: ceresit, mapei de care spuneai si tu sau veber asta e mai ieftin. In fine, il aplici cu o gletiera peste faianta in strat subtire, se lasa circa 24 de ore la uscat dupa care poti monta faianta noua cu adeviz normal pentru gresie si faianta.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl