renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Exista vreun aparat care sa detecteze puntile termice?

Buna ziua, Imi puteti spune va rog daca exista pe piata, vreun aparat care sa analizeze pe unde pierde caldura locuinta mea. Stiu ca sunt aparate profesionale, dar acelea costa mult. Ma intreb daca nu exista si vreo varianta mai ieftina, ceva care sa isi permita si omul de rand. Mi-am construit o casa si vreau sa vad care sunt punctele ascunse pe unde pierde caldura. Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Buzau , Buzau
vezi si firme constructii Buzau



Raspunsuri si comentarii
Cristiana a scris:

Buna ziua,

Cunosc foarte bine la ce va referiti. Si noi, in primul an dupa ce am construit casa, am vrut sa stim pe unde pierde casa noastra caldura. Din fericire am putut apela la un prieten care avea un aparat profesional, ca un fel de camera video cu termoviziune, si astfel ca am putut analiza casa in intregime.
Si noi am cautat la acel moment, si singurul aparat pe care l-am putut gasi a fost un detector termic de la Bosh ( Thermo Detector). Pretul lui era undeva pe la 550 -650 lei.
Cu acesta puteti sa analizati in parte fiecare coltisor al casei, astfel incat sa depistati puntile termice ascunse si sa gasiti locurile cu potential de apartie a mucegaiului. Din cate am inteles, ar masura temperatura mediului, a suprafetelor, precum si umiditatea din aer dupa care le interpreteaza. In acest mod va avertizeaza daca aveti zone in casa cu diferente mari de temperatura: pe la peretii exteriori, colturi, sau tocurile usilor sau ferestrelor. Pentru nevoile noastre nu ni s-a parut o investitie buna, ci mai degraba o cheltuiala inutila. Poate gasiti vreo echipa de meseriasi care are un astfel de aparat si incercati sa il imprumutati sau sa il inchiriati.

In speranta ca v-am putut fi de ajutor , va doresc un week-end placut,

Cristiana

Renovat.ro


Daniel a scris:

Buna,

Multumesc mult pentru ajutor. Am cautat si eu pe internet , dupa ce mi-ati scris despre acest aparat, si mi-am facut o idee despre el. Nu stiu exact ce decizie sa iau. Mi se pare cam simplist totusi. Rezultatul il afiseaza prin semnal optic, cu trei culori, ca la semafor: rosu, verde si galben, unde verde este un ambient optim, galben exista o abatere insa nu prezinta riscuri si rosu este un risc de punti termice si de dezvoltare mucegai.

Multumesc inca o data pentru raspuns,

O zi frumoasa

Cristiana a scris:

Cu mare placere, Daniel. Asa cum ti-am spus si prima data - nici eu nu am considerat ca fiind o buna investitie pentru uz casnic. Acum .... depinde de perceptia fiecarei persoane in parte si fiecare ar trebui sa ia decizia care i se pare cea mai corecta.

Te asteptam si cu alte intrebari,

Cristiana

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    punte termica,    aparate,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro