renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Fisuri, crapaturi in peretii casei proaspat renovate

buna ziua am renovat casa pe interior total 4 camere,reparatii,vopsit. In 3 camere am avut initial crapaturi,o camera a fost perfecta. Dupa 2 luni de la renovare in cele 3 camere au aparut fisuri,in camera unde nu au fost fiusuri este perfect. Am 2 intrebari 1-pot aparea in cele 3 camere fisuri din cauza fundatiei? 2-daca ar fi din cauza fundatiei,baza fisurii nu ar trebui sa fie,sa aiba legatura cu fundatia? va multumesc mult pentru raspuns cu stima Daniel

Intrebare trimisa de un cititor din - Dorohoi , Botosani
vezi si firme constructii Botosani



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Da, una din cauze ar putea fi fundatia, dar daca aceste crapaturi apar in partea superioara a peretilor, cauza ar putea fi trepidatiile traficului rutier daca soseaua este in apropierea casei. O alta cauza ar putea fi materialele din care sunt realizati peretii si care, in timp, se �aseaza� datorita nerespectarii tehnologiei de lucru, a timpului de uscare sau a aliajului din materialele folosite in renovare, incepand de la peretele suport. O alta cauza ar putea fi lipsa tincilor dupa tencuiala si/sau armarea cu plasa de constructie. Daca numai in unele camere apare fisurarea peretilor, poate ca nici temelia nu este perfect plana; chiar si 3-6 cm conteaza in timp. O alta cauza ar putea fi panza de apa freatica ce poate sapa la baza temeliei astfel incat sa genereze o deviatie imposibil de observat si masurat la suprafata.


Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: tencuiala ,

Taguri:    fisuri,    pereti,    fundatie,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro