renovat.ro

Acasa » Forum » Folosirea solutiei de parchet nediluata poate afecta parchetul? »

Folosirea solutiei de parchet nediluata poate afecta parchetul?

Va rog sa-mi spuneti daca folosirea solutiei de parchet nediluata in apa poate afecta parchetul.. pe solutie scrie ca trebuie diluata, eu asa fac, dar mai e cineva in casa care toarna solutie direct pe mopul usor umezit si freaca parchetul, e vreo problema? Poate afecta parchetul prea multa solutie nediluata? Pe sticla scrie sa se dizolve 2 capace de solutie in 5l de apa, ea toarna un capac direct pe mop. Astept raspunsul dvs ca parchetul este nou. Multumesc!

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 11 May 2015, 06:47

In principiu solutiile destinate curatarii parchetului contin substante care prin actiunea lor indeparteaza petele dar nu au efect coroziv asupra suprafetei acestuia. Daca insa, sunt folosite in exces nediluate, e posibil sa afecteze luciul parchetului (daca acesta este lucios) sau sa se formeze urme inestetice in zonele in care solutia a intrat in contact direct si frecvent cu acea suprafata. Ar fi indicat sa respectati indicatiile de utilizare ale solutiilor de curatat sau sa cautati unele solutii mai slabe in concentratie. O alta varianta, daca persoana nu vrea sa utilizeze solutie diluata, realizati dvs. o asemenea solutie cu concentratie mai mica(diluand-o cu apa) pe care sa o puneti la indemana.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?