renovat.ro

Acasa » Forum » Idei amenajare sufragerie si dormitor dintr-un apartament cu 2 camere »

Idei amenajare sufragerie si dormitor dintr-un apartament cu 2 camere

Buna ziua, De curand ne-am cumparat apartament. Am ales un parchet in nuante de crem cu wenge iar usile wenge. Suntem foarte nerabdatori sa ne mobilam tot apartamentul insa ne este teama sa nu dam gres cu amenajarea. Sufrageria este de 16 m iar dormitorul de 14.5 m. M-am gandit ca si mobila sa cumparam un coltar verde cu manere crem (am vazut unul cu niste pernute verzi si glori rosii), ma gandeam la un covoras crem, perdea crem si draperii verzi. Intrebarea este...ce culoare sa aleg pentru biblioteca si masa? De asemenea, in dormitor vreau sa iau draperii in culori pastel (bleu, lila,roz) insa nu stiu ce culoare a mobilei sa aleg. Oare wenge? Pentru a se potrivi cu parchetul? Si ultima intrebare...ma gandeam ca in sufragerie sa pun tapet pe un singur perete. Ce nuanta de tapet sa aleg si pe ce parte sa-l pozitionez, pe partea cu coltarul verde sau cu biblioteca? Va atasez o poza cu modelul de biblioteca pe care mi l-as dori. Multumesc foarte mult! Andra

poza 1
Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 07 Jun 2015, 12:37

In dormitor va sugerez sa alegeti mobila alba, care va deschide interiorul si-i va oferi amplitudine. Daca doriti ca draperia sa fie in culori pastel, perdeaua alba, iar pe peretele din spatele patului sa amplasati un tablou cu rama subtire, neagra. O varianta ar fi cele in stil modern, din 3 parti care compun o imagine, sau buchet de flori multicolore cu rama neagra. In dormitor puteti alege un covor in care sa se regaseasca cel putin doua din nuantele din draperie, pe un fond deschis: crem, alb sau bej. In privinta sufrageriei, va sugerez sa amplasati pe peretele din spatele canapelei un tapet delicat, din matase, cu linii fine verticale alternative: verde(deschis si verde iarba), crem si alb sau bej si alb. Biblioteca poate avea ca nota dominanta crem, in combinatie cu wenge (foarte putin) sau in combinatie cu maro castana. Daca doriti sa evidentiati tapetul, va sugerez ca ceilalti pereti sa fie toti albi sau crem. Pentru masuta, puteti alege o nuanta asemanatoare bibliotecii sau o masuta de sticla(care se potriveste interiorului modern). Daca alegeti masuta de sticla pe structura de metal cromat, cred ca lustra cu 3-5 brate din metal cromat si abajururile din sticla semitransparenta in forma rotunda sau patrata s-ar potrivi perfect. In privinta perdelei puteti alege un material fin, gen organza, alb sau vernil cald. Draperiile pot fi din material uni ivory pentru a se asorta cu nuanta bibliotecii. Covorasul poate avea culoare dominanta crem, cu linii fanteziste si foarte delicate verde iarba, negru si/sau maro castana(daca aceasta este culoarea ce accesorizeaza biblioteca)

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?