renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Idei asezare dulap dressing in dormitor

Va rog, cum sa amenajez un dormitor de 3,1 x 5,3? Specific ca usa este pe latura lunga a camerei, in capatul peretelui. Geamul este tot pe latura lunga a camerei, pe peretele opus cu usa. Am un dulap tip dressing care incadreaza peretele ingust, opus usii. Acum , patul este cu picioarele catre geam. Imi doresc sa asez patul in locul dulapului, cu o tablie frumoasa din textil, doua noptiere de ambele parti si o lada la capatul acestuia dar nu vad unde as putea face un spatiu de depozitare. In dreptul usii este un spatiu generos dar daca as pune un dulap ar incomoda sau este posibil sa amenajez un dulap pe colt, pe toata inaltimea camerei? Daca montez pe tot peretele opus geamului un dulap, tip rafturi, de maxim 35cm, pentru haine? Dar pentru umerase, unde as putea avea un spatiu? Lasand ideile mele, ce imi sugerati? Va trimit si schita, camera parinti .Multumesc!

Intrebare trimisa de un cititor din - Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Radu S. a scris:

Schita nu a putut fi vizualizata, dar din explicatiile pe care le-ai dat, iti sugerez doua variante posibile. 1) Un dulap pe colt, care sa aiba trei parti: pe colt exact faceti rafturi (care vor avea forma de triunghi in interior) inchise cu doua usi, una sus si una mai jos, care sa inchida spatii depozitare. Pe lateralele partii madiane faceti o parte pentru umerase, cealalta parte impartita in doua pe verticala: sus cu rafturi, jos cu umerase pentru haine mai scurte (geci, etc.) 2) Pe lateralele patului faceti doua corpuri gen dulap, una cu rafturi, alta pentru umerase. Noptierele dorite, pot fi rabatabile, doar ca doua polite care sunt incastrate in usa dulapului. Daca doriti sa le folositi, le deschideti, daca nu, vor ramane inchise (lasate in jos) tangent cu partea de jos a usii dulapului. Daca va place, cele doua corpuri/dulap laterale patului, pot fi legate cu polite sau cu spatii inchise cu usi care ascund 2-3 spatii de depozitare superioare. Sper ca ti-am fost de folos!

coman a scris:

buna ziua am o camera de 3.30/6 metri un dresing de 2.60 pe peretele de 6 metri si un pat de 155/207 pe peretele de 3.30 in fata patului este asezata fereastra credeti ca ar veni bine daca as face un dresing mai ingust ca latime acum are undeva la 60cm sa il fac de 50 cm si lung de 5 metri incadrat cu oglinzi ar veni rau ?

Radu S. a scris:

Un dresing bine compartimentat asigura spatiul de depozitare suficient, chiar daca este putin mai mic. Montarea oglinzilor pe usile laterale aduce ca beneficiu senzatia de amplitudine a spatiului interior. Va sugerez ca usile dresingului sa fie glisante, nu batante. Astfel veti castiga si spatiu, designul va fi modern si manevrarea usilor, facila.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    idei dormitoare,    dressing,    spatii depozitare,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro