renovat.ro

Acasa » Forum » Idei si sugestii pentru decorarea si accesorizarea unui living cu mobila din lemn masiv »

Idei si sugestii pentru decorarea si accesorizarea unui living cu mobila din lemn masiv

Buna ziua, Va citesc de multa vreme site-ul vreau sa va spun ca va apreciez munca depusa. Ati creat lucruri foarte frumoase pentru noi cei care avem nevoie de inspiratie pentru amenajare casei noastre. As dori, daca se poate, sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi pentru amenajarea livingului meu. Ne-am mutat de aproape 3 ani intr-o casa nou construita si am mobilat-o timid , cu frica , sa nu gresim cromatica. In final rezultatul nu mi se pare multumitor. A iesit o casa careia ii lipseste viata, parca. Atasat va trimit imagini cu livingul ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc. Canapeaua pe colt este in nuante de bej si maro ciocolatiu, este cumparata de la Mobexpert. La fel si mobilierul ales - este un model Louis Philippe finisaj cires. Parchetul este clasic din fag lacuit si usile cu suprafata vitrata si finisaj stejar. Perdelele sunt deschise la culoare , iar covorul a fost ales exact in culorile canapelei. Lustrele nu sunt montate , insa le-am cumparat deja. Sunt doua lustre Natalia cu trei brate, ca in imaginea atasata. Ma gandeam sa schimb covorul, cu un model de la Mobexpert ( ca au reduceri), cu nuante de maro si bleu, ca cel din poza, credeti ca ar merge? S-ar potrivit cu canapeaua si cu pernele ei decorative? Peretii mi se par golasi, ce as putea sa le fac? Ma gandisem chiar si la varianta de a monta niste polite, etajere suspendate, din aceeasi gama cu mobilierul pe peretele cu televizorul, insa nu am idee daca ar merge. Va rog mult, imi puteti spune ce as putea adaug sau sa schimb in living pentru a fi mai primitor si mai plin de viata? Idei imi vin multe in cap dar imi este foarte greu sa ma hotarasc. o culoare, niste tablouri....orice Va multumesc din suflet. Natalia

poza 1 poza 2 poza 3
Raspunsuri si comentarii
Natalia- postat la 26 Jul 2015, 11:23

Buna ziua,

Nu mi s-au incarcat toate pozele, cum pot face sa intrati si in posesia lor? Lipsesc imaginile cu covorul si lustrele.

Multumesc mult.

Cristiana- postat la 26 Jul 2015, 11:59

Buna Natalia,

Iti multumesc mult pentru cuvintele frumoase. Este foarte reconfortant cand iti este apreciata activitatea zilnica, nu o pot numi munca caci este mai mult placer si pasiune. Referitor la ultima ta intrebare , din pacate exista o limita de 3 poze care pot fi atasate unei intrebari. Pozele sunt voluminoase, si hostingul nostru este si el limitat. Poti insa sa transmiti pe adresa de email contact@renovat.ro restul de imagini si le voi atasa eu intrebarii tale.

O zi frumoasa,

Natalia- postat la 26 Jul 2015, 12:00

Buna Cristiana,

Multumesc mult pentru ajutor. Am trimis pozele la tine pe email.

De abia astept raspunsul vostru la intrebarea mea.

Duminica placuta.

Cristiana- postat la 27 Jul 2015, 17:33

Covorul pe care il aveti acum se potriveste foarte bine cu mobila .V-as recomanda sa nu-l schimbati. De asemenea, personal, as schimba perdelele cu unele de culoarea untului cu ceva imprimeuri aurii si o draperie cafea cu lapte.Peretele din spatele canapelei v-as sugera sa-l zugraviti sau sa alegeti un tapet in nuante de ocru sau verde olive. Inceperea este suficient de mare incat sa permita zugravirea acelui peretele intr-o nuanta mai inchisa.Va pune in evidenta canapeaua. puteti opta de asemenea pentru un stucco venetian ( exista pe site un articol despre acest tip de finisaj postat recent ) tot in una din nuantele precizate. As opta pentru culori mai vesele pentru perne.Puteti cauta la Ikea fete de perne in nuante de lila, orange, roz pal. Daca nu doriti stucco pe acel perete puteti pune pe el mai multe tablorui si diverse dimensiuni cu poze de familie sau pur si simplu tablouri cumparate din magazine specialitate( ikea e foarte ok ) pozitionate inegal .In cazul in care va surade idee de stucco nu mai accesorizati in nici un fel pereti deoarece stucco-ul ofera un aer rafinat, luxos care de asemenea se potriveste extraordinar de bine cu mobila dvs ( v-as recomanda ca si ceilalti pereti sa ii zugraviti in culoarea untului pentru a nu fi contrastul prea mare intre stucco si peretii albi. Tavanul pastrati-l alb. Astept sa ne comunicati alte neclaritati.O zi buna !

Cristiana- postat la 27 Jul 2015, 18:34

Accesorizati acele comode si masa cu piese decorative vintage pentru un plus de eleganta si rafinament.

Natalia- postat la 28 Jul 2015, 09:52

Multumesc mult pentru sugestii.

Deocamdata nu voi alege varianta de a zugravi peretii pentru ca este prea mare deranjul. Voi incerca sa accesorizez peretele din spatele canapelei cu tablouri.

Intrebarea mea este ce fel de rama sa aleg ? Si tablourile ce culori sa aiba in ele?

Ce culori de fete ar trebui sa aleg in aceasta situatie pentru pernele decorative ale canapelei? Nu ar trebui ca aceste culori sa se repete si in alta parte in camera? Daca da, unde ar fi cel ai bine?

Nu ati precizat nimic de modelul de lustra pe care l-am ales, se potriveste cu decorul?

Perdeaua are culoarea crem, stiu ca in imagini pare mai mult alba si niste modele mici crem mai inchis - ar trebui sa aleg o nuanta mai inchisa?

Si inca o intrebare, daca se poate, dati-mi va rog cateva exemple de piese vintage cu care imi pot decora comodele si masa...chiar nu am nicio idee.

Va multumesc tare mult pentru ajutor,

Cristiana- postat la 28 Jul 2015, 12:36

Legat de lustra, nu am precizat nimic ( greseala mea) deoarece se potriveste decorului.Este o alegere buna .Ce as avea de adaugat aici ar fi sa instalati doar una din cele doua achizitionate. Daca aveti fire trase pentru amandoua , instalati-le pe ambele si va voi da acum cateva sugestii de accesorizare care sa fie bine puse in evidenta de lumina puternica.Sa incep de la perdele : daca nu sunt albe, dupa cum ati precizat, puteti achizitiona o draperie simpla, dreapta intr-o nuanta de cafea cu lapte, mai inchisa decat canapeaua.Ramele de tablouri alegeti-le negre mate iar in tablouri sa se regaseasca nuante de alb, bej, crem, gri in combinatii diferite visiniu, ocru, verde olive sau vernil.De asemenea, revin, pozitionatile inegal si sa aveti mai multe dimensiuni pt tablouri. Spre exemplu nu puneti un tablou de dimensiuni 10/10 langa unul la fel..puneti unul patrat langa unul dreptunghiular pe lat..dupa care langa el puneti unul dreptunghiular mai mic pozitionat pe lung..Pentru fetele de perna de la canapea luati galben ocru si albastru marin sau albastru de prusia. Se alege o culoare calda si una rece ; acestea isi neutralizeaza efectul cand sunt puse una langa cealalta si creeaza un echilibru.Nu e necesar ca aceste culori sa se regaseasca in cantitati mari si in restul incaperii ci mici pete de culoare (pe tablouri sau pe o vaza din sticla colorata uni pozitionata pe masa ) ..Piesele vintage pot fi : sfesnice din alama sau bronz, un opait vechi decorativ, o oglinda de dimensiuni medii cu rama din lemn sculptat patinat (puteti pune oglinda sprijinita de comoda si in fata ei puneti pe mijloc o vaza din portelan in nuante de alb cu albastru si turcoaz -exact petele de culoare despre care va spuneam mai sus - pe langa vaza puneti doua sfesnice si un opait.sfesnicele mai inalte in spate si opaitul in fata ..in dreapta puteti pune o rama din alama sau fier cu o poza de familie.)Pentru masuta puteti achizitiona o fata de masa micuta care sa nu o acopere in totalitate cu accente retro sau etno, ( alba cu imprimeuri populare sau geometrice in nuante de rosu, visiniu, galben, verde crud, putin turcoaz ) Pentru masa sau pentru cealalta comoda puteti achizitiona un set cu ceainic, tavita si cescute din metal sau portelan .

Natalia- postat la 28 Jul 2015, 17:37

Va multumesc din suflet pentru ajutor. Citind propunerile dumneavoastra deja imi si imaginez cat de frumos va arata livingul meu. Am o prietena care este artist plastic si o voi ruga pe ea sa ma ajute cu niste tablouri in nuantele propuse: alb, bej, crem, gri, cu visiniu, ocru, verde olive sau vernal. La acestea mai pot adauga si mici accente de albastru sau turcoaz? Sau pot lasa doar atat si sa folosesc albastru la vaza care o voi aseza pe una dintre comode.

La fel vaza poate fi una din sticla pe care sa o dau prietenei mele sa o picteze cu alb si albastru, sau trebuie sa caut una din portelan mai fin?

In privinta draperiilor sunt un pic nedumerita. Se potrivesc chiar si la forma ferestrelor. Daca ati observat in imagini o fereastra , cea cu comoda TV este mai ingusta si celelalte sunt pe curb. Pot monta draperii la fereastra ingusta si apoi alte doua draperii la ferestrele in forma de semicerc?

Promit sa va trimit poze cu noua amenajare. Va multumesc din suflet pentru ca m-ati ajutat sa obtin un living animat.

O dupa amiaza placuta va doresc

Cristiana- postat la 28 Jul 2015, 17:54

Desigur ca in acele tablouri se pot regasi si pete mici de albastru si turcoaz. In privinta continutului tablourilor alegeti ceva care va inspira, care va reprezinta, care va relaxeaza . Vaza este foarte bine daca este stilizata de prietena dvs.va mentine stilul acesta vintage .V-am mentionat de portelan deoarece este potrivit pt stilul adoptat si era si mult mai simplu sa achizitionati una decat sa creati una.In cazul in care aveti optiunea de a avea o vaza originala, personalizata ,creata doar pentru dvs profitati ! Va imbunatati considerabil efectul vizual per total.
Este de preferat sa folositi acelasi tip de draperii pentru ambele ferestre. Draperiile in semicerc nu se vor aseza bine pe fereastra din spatele canapelei si decat sa riscati mai bine optati pentru usa simpla dreapta care va pastra eleganta si clasicitatea stilului.
Asteptam cu nerabdare pozele ! O zi buna

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: Mobexpert , mobila lemn ,

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl