renovat.ro

Acasa » Forum » Imi puteti recomanda din ce as putea sa imi fac un gard care sa fie ieftin si durabil? »

Imi puteti recomanda din ce as putea sa imi fac un gard care sa fie ieftin si durabil?

Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Trebuie .. neaparat :) sa imi fac un gard interior intre mine si vecinul mea. Momentan am ceva de plasa de buzau..prin care se vede tot. Am vrea sa nu ne mai vedem. Problema e simpla. Imi puteti recomanda ceva..eficient..rentabil.. intr-un cuvant cat mai ieftin si durabil? :) Multumesc mult de ajutor.

Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 29 Jan 2015, 14:17

Cea mai eficienta dar si cea mai sigura solutie, este fixarea stalpilor in beton, in gropi de 45-50 cm adancime, turnarea unui soclu intre stalpi, usor armat, cu adancimea de 15 cm in sol si 15 cm in afara. Apoi se monteaza intre stalpi pe rame din rectangular 30x20 mm tabla cutata de 0,3 mm.
Dimensiunea unui panou din tabla este de 1200 x 100 mm. Sunt si alte dimensiuni apropiate.
Va recomand apoi pentru aspectul estetic vopsirea panourilor in culoarea verde inchis.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 29 Jan 2015, 14:17

Cea mai eficienta dar si cea mai sigura solutie, este fixarea stalpilor in beton, in gropi de 45-50 cm adancime, turnarea unui soclu intre stalpi, usor armat, cu adancimea de 15 cm in sol si 15 cm in afara. Apoi se monteaza intre stalpi pe rame din rectangular 30x20 mm tabla cutata de 0,3 mm.
Dimensiunea unui panou din tabla este de 1200 x 100 mm. Sunt si alte dimensiuni apropiate.
Va recomand apoi pentru aspectul estetic vopsirea panourilor in culoarea verde inchis.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 29 Jan 2015, 14:43

scuze dimensiunile unei foi de tabla sunt 2000x1000 mm.

Stanica Coralia- postat la 30 Jan 2015, 04:32

Buna dimineata. Sint exact in aceeasi situatie, vine primavara si trebuie sa-mi fac garduri. Am studiat problema pe toate fetele cost, lungime, inaltime, puncte cardinale, vecina si legislatia. Legislatia este clara, gardurile trebuiesc ridicate cu aviz de la primarie dar si cu acordul vecinilor in ceea ce priveste pretul ,manopera, inaltimea, materialele folosite si binenteles impartirea costurilor. Iti spune ceva conceptul de gradina verticala, dar de boltari ce stii? Blogul Adela Pirvu -o doamna cunoscatoare si iubitoare de frumos cu o inima cit Romania-are o pagina dedicata boltarilor si ce poti construii cu ei. Eu am ales boltarii ca material, sint relativ acceptabili la pret, se vind la bucata,ii poti cumpara direct de la producator, alege boltari cu fund si linie despartitoare pe mijloc, Ii poti aseza ca la lego, astfel incit in spatiile ramase spre curte sa poti planta flori sau ierburi aromatice (marar, patrunjel, leustean, rosmarin, busuioc etc.) dar si joarde de capsuni sau rosii. Daca prezinti vecinilor aceasta varianta puteti aseza boltarii astfel incit sa aveti deoparte si de alta un adevarat gard viu (acum depinde cit esti de gospodar). Dupa ce ridici gardul, boltarii ii poti colora sau stropiti cu var inainte de a monta florile sau ierburile. Garduri poti face din caramida, piatra de riu, etc. Am ales sa-ti povestesc despre garduri din boltari deoarece mie imi place sa imbin utilul cu functionalul si esteticul si cu bani mai putini si ceva munca poti realiza ceva deosebit, care sa-ti bucure inima si buzunarul. Eu, visez sa nu mai vad cimpuri necultivate, case fara flori la ferestre si peste tot copaci cu crengile pline de fructe. Voi, prieteni, ce va doriti?

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?