renovat.ro

Acasa » Forum » Infiltratii de apa in caminul de apometru »

Infiltratii de apa in caminul de apometru

Buna ziua Am facut la casa un camin de apometru din beton dupa standardele firmei care furnizeaza apa. Dupa un an de la realizarea lui am costatat ca mereu este plin cu apa pana aproape de jumatate. Iau o pompa frecvent si golesc apa din el si apoi dupa un timp mai ales toamana si primavera este iar plin cu apa. Va rog sa imi oferiti o solutie astfel incat sa scap de aceste infiltratii de apa.

Intrebare trimisa de un cititor din - Ploiesti , Prahova
vezi si firme din - Ploiesti , Prahova

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 25 Oct 2015, 13:37

Singura posibilitate de evitare a infiltratiilor de apa in camin ramane hidroizolarea exterioara a peretilor acestuia. Va sugeram o varianta cu materiale performante: membrana hidroizolatoare cu crampoane care este fabricata din polietilena de calitate inalta cu densitate ridicata (HDPE). Sapati pe langa fundatie, se aplica solutii de hidroizolatie pentru izolarea hidrofuga, aplicati membrana cu crampoanele spre perete, iar suprapunerile de membrana (cca.25cm) se lipesc utilizand bitum rezistent la umezeala, se monteaza profilul de inchidere pe suprafata neteda, se fixeaza membrana cu ancore pentru beton cu garnitura speciala pentru etansietate, se reface umplutura exterioara de pamant.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: apa si canalizare , Instalatii sanitare ,

Taguri:    apa si canalizare,    apometru,    drenaj,

Vrei sa adaugi o intrebare?