renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Izolare corecta tavan casa - pe interior sau prin pod?

Cum este mai bine sa izolez tavanul unei case, prin interior cu expandat de 3 sau prin pod cu extrudat de 3 pe sapa ?

Intrebare trimisa de un cititor din - Buc�ani , Dambovita
vezi si firme constructii Dambovita



Raspunsuri si comentarii
vali a scris:

Pai să ai un răspuns corect mai trebuia c�teva detalii cum ar fi din ce este făcută construcția dacă podul este la parter sau este tip mansardă la etaj dar �n orice caz nu prea este indicat să lucrezi la interior cu poliester

George a scris:

Prin pod ar fi cel mai bine,iar polistirenul s� fie de minim 5 cm ca s� se cunoasc� ceva și s� merite investiția și munc�.Pe interior exist� riscul s� faci mucegai sub polistiren de la condens iar plac� tavanului va fi tot rece.

Nicolae a scris:

Izolarea prin interior cu polistiren expandat nu este recomandata deoarece exista riscul aparitiei mucegaiului. Daca doriti o izolare termica eficienta, va sugerez sa utilizati urmatoarele materiale: varianta 1) Vata de sticla de 5 cm intinsa in pod peste placa de beton, cu scopul de a forma o perdea termica pentru planseu; peste vata minerala, ce poate fi val sau placi, aplicati polistiren cu densitate mare 33 kg/mc; varianta 2) Se realizeaza o retea din rigle de lemn la cca. 2,5 - 5 cm de planseu (spre pod) intre care se aplica vata de sticla cu grosimea de minim 2,5cm. Peste riglele din lemn si implicit stratul izolant se inchide suprafata cu scandura sau placi fibro-lemnoase astfel incat partea superioara sa fie circulabila.

cipri a scris:

vreau sa izolez mansarda cu polistiren ...se poate sau nu

Ana a scris:

Buna ziua. Avem casa cu mansarda si deocamdata locuim la parter.Am izolat tavanul la parter prin interior cu polistiren extrudat de 2 cm si avem umiditate crescuta. Ce se poate face sa scăpăm de umiditate? Sa fie de vina tavanul izolat?Multumesc!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Izolare termica tavan bloc , termoizolatie polistiren forum ,

Taguri:    termoizolatie,    tavan,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro