renovat.ro

Acasa » Forum » La o casa din lemn este suficienta izolarea exterioara cu vata bazaltica de 10? »

La o casa din lemn este suficienta izolarea exterioara cu vata bazaltica de 10?

Buna ziua, va rog sa imi spune-ti daca la o casa din lemn cu grosimea peretilor de 10 cm este suficienta izolarea cu vata minerala ( bazaltica) de 10 cm pe exterior sau ar trebui izolata si pe interior, si daca ar trebui care ar fi cea mai buna solutie. Multumim

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 17 Nov 2014, 14:22

Alegerea pentru izolarea exterioara cu vata bazaltica este buna, dar cred ca ar fi bine sa adaugati si un strat de polistiren expandat de 5cm peste care sa aplicati plasa de constructie, tencuiala si amorsa peste care sa vopsiti cu lavabila de exterior. Deoarece o casa din lemn este mult mai calduroasa decat zidurile din BCA, nu este necesara izolarea interioara pentru confort termic. Vata bazaltica va oferi un strat permeabil pentru curentii de aer, asigurand astfel un strat termic protector impotriva infiltratiilor de aer rece din exterior. Sa captusiti foarte bine cu vata bazaltica spatiile din jurul ferestrelor si usii/usilor spre exterior; este un spatiu de cele mai multe ori tratat superficial care permite transferul termic!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?