renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Metode de izolare a tavanelor

Buna ziua, As dorii sa izolez tavanul de la etaj (grizi peste care este batuta scandura) care este cea mai buna solutie? As opta pentru spuma sau celuloza. Care este grosimea minima in acest caz?

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 2 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Mihai U. a scris:

Pentru eficienta lucrarii este bine sa faceti o izolatie si intre grinzi, pe partea superioara a scandurilor asezate peste grinzile existente. Acest lucru se poate realiza cu vata bazaltica(vata de sticla). Pentru a captusi foarte bine toate spatiile si colturile, decupati o cantitate mai mare de vata bazaltica decat spatiul dintre grinzi. Pe scandura, pe partea dinspre camera/camere aplicati o folie izolatoare cu rolul de bariera de vapori si transfer termic. Peste aceasta se poate inchide tavanul cu rigips sau cu polistiren extrudat (3-5cm) peste care se fac finisajele clasice: plasa de constructie, tencuiala, var lavabil. Daca optati pentru placi de rigips, acestea pot fi alese in culoarea dorita sau se pot vopsi in culoarea dorita.

catalin a scris:

Buna ziua,

Am nevoie de sfat in privinta executarii unui plafon de lemn--pe barne de lemn--intre primul etaj si un pod mansardat. Ideea mea ar fii:
Peste barnele de lemn care vor ramane aparente si dispuse din metru in metru--la 20 cm latimea barnei si 15 inaltimea, 1 metru distanta intre barne este ok?--deci, deasupra barnelor de lemn ar venii placi de OSB de 1,5 cm, apoi un rand de vata de sticla de 10 cm, apoi un rand de scanduri de lemn de 3 cm grosime, dupa care ar urma un strat de pluta si in final parchetul.
Este aceasta formula buna ori ar trebuii modificata?
Va multumesc mult, Catalin

Marius P. a scris:

Da, este o idee buna. Spor la treaba!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: izolatii exterioare ,

Taguri:    spuma poliuretanica,    izolare tavan,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro