renovat.ro

Acasa » Forum » Mobila pentru bucatarie cu faianta si gresie alba »

Mobila pentru bucatarie cu faianta si gresie alba

Buna ziua Am si eu nevoie de un sfat. Am cumparat un apartament care are o bucatarie de 20mp, dar toti peretii sunt faiantati pana la tavan cu faianta alba iar rosturile sunt date cu vopsea verde smarald :((( gresia este alba cu rosturi negre. sunt total derutata asupra modului cum as putea mobila aceasta bucatarie. vreau sa iau o mobila in forma de L dar nu stiu ce culoare sa aleg si cum sa zugravesc tavanul. cum ma sfatuiti sa procedez? multumesc mult pentru ajutor!

Raspunsuri si comentarii
Florin- postat la 29 Mar 2014, 20:08

Culoarea alba face parte din asa numitele culori-neculori. La alb se potriveste orice culoare de mobilier. In alegerea nuantei mobilierului trebuie sa tineti seama de dimensiunile bucatariei si gradul de luminozitate oferit de lumina diurna. Daca bucataria este spatioasa, puteti opta pentru un mobilier colorat in doua nuante : alb si rosu; alb si verde; alb si galben sau maro. Astfel, dispozitia culorilor va mentine aspectul de amplitudine generat de culoarea gresiei si a faiantei. Fie ca optati pentru mobilier din PAL cu elemente decorative in culoarea preferata, dominante in blat, usi, sertare, etc., fie ca elementele decorative sunt reprezentate doar de canturile ABS in nuanta dorita, efectul de luminozitate va fi cel dorit. La fel de bine va puteti orienta spre un mobilier compus din elemente colorate in trei culori, doua dominante: alb, bej, maro inchis; alb verde, galben; crem, capuccino, maro inchis. Este bine ca manerele destinate sertarelor si usilor sa fie gri metalizat, pentru un impact vizual deosebit.
In cazul in care spatiul destinat bucatariei este mai putin generos, daca luminozitatea diurna este mai mica, atunci este preferabil sa optati pentru mobila deschisa, crem, capuccino, bej sau alb dominant cu elemente de alta culoare marcate discret. Alte elemente decorative viu colorate vor „sparge” albul dominant din interior. In acest scop puteti amplasa elemente decorative: tavite, cani, suport pentru condimente, etc., colorate in nuante tari, care vor inviora atmosfera.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?