renovat.ro

Acasa » Forum » O solutie va rog pentru fisurile de pe tavan si pereti aparute de la imbinarea a doua constructii »

O solutie va rog pentru fisurile de pe tavan si pereti aparute de la imbinarea a doua constructii

Parintii mei au facut o extindere (cu plan facut de architect + toate autorizatiile necesare si constructie facuta de firma de constructii) la un parter de bloc (cu 10 etaje), extinderea are fundatia de 1,4 m, iar dimensiunile sunt 3 m latime * 10 m lungime. Va rog sa ne spuneti ce solutie (care sa dureze mai mult de 2 ani) puteti sa-mi dati pentru fisurile orizontale de pe tavan si verticale - de la imbinarea celor 2 constructii, care apar repetat datorita tasarii inegale a celor 2 constructii (extinderea nelegata de bloc si apartamentul de bloc). S-au reparat in mod repetat aceste crapaturi, (cu aplicare de chit de constructii, banda de hartie de constructii,etc.) si dupa 1-2 ani reapar, aceleasi crapaturi. Au chemat un inginer constructor care le-a spus ca nu exista solutie pentru acest gen de crapaturi, dar ca nu se pune problema ca extinderea sa se surpe (ca este bine facuta), dar ca cele 2 corpuri se taseaza inegal si vor aparea mereu aceste crapaturi. Va rog o solutie pt. ca parintii mei au imbatranit si nu se poate ca la max. 2 ani sa zugraveasca. Vreau o solutie sa nu se mai vada aceste crapaturi (ma gandesc la placare cu rigips + aplicare de tavan fals cu placi lipite/pe schelet metalic). Nu ma pricep, dar va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 06 Jul 2015, 14:19

Daca interioarele sunt uscate si nu exista posibilitatea de aparitie a mucegaiului, se pot placa peretii respectivi/tavanul cu placi de rigips amplasate pe schelet metalic la o distanta de cca.1-1,5 cm de perete (pentru a nu se lua mult din spatiul interiorului). Asta ar fi o solutie de durata si eficienta.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: constructii case , fisuri , tencuiala , firme de constructii ,

Vrei sa adaugi o intrebare?