renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Pe peretii interiori ai casei renovate au aparut pete de umezeala. Pe cine sa consult pentru remediere?

Am renovat o casa veche din 1900. Este o casa solida cu peretii foarte grosi. Problema este ca inainte de vopsirea fatadei am imbracat soclul cu polistiren, si in iarna urmatoare au aparut pe peretii interiori ai casei, de la parchet mai sus cu 40 cm pete mari ca si cum ar fi peretele ud. Pana sa imbrac soclul precizez ca nu am avut deloc igrasie in casa,ce trebuie sa fac, pe cine sa consult si cum sa remediez problema? Va rog mult sa imi raspundeti!

Intrebare trimisa de un cititor din - Slatina , Olt
vezi si firme constructii Olt



Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SCPerodicomSRL a scris:

Am nevoie de mai multe detalii pentru a va putea da un raspuns.
Va rog sa imi spuneti daca ati imbracat tot soclul cu polistiren, pe toate laturile casei, si daca acele pete au aparut la toti peretii imbracati, sau numai pe o anumita latura a casei?
Daca ati renovat casa si la interior, in mod deosebit daca ati refacut placa de la parter sau ati turnat sape.
tel. 0720088161

Popescu Ileana a scris:

Tot soclul s-a imbracat cu polistiren de la APLA, , adezivul, vopseaua pentru fatada tot de la ei am luat-o.Petele de umezeala au aparut numai in interiorul unui dormitor pe cele doua laturi exterioare si am observat ca pe exterior cam la 20cm deasupra soclului toata vopseaua s-a umflat si cojit ici colo, dar numai pe partea din fata a casei ce cuprinde doua dormitoare si baia.
Nu am turnat sape, parchetul din lemn de bambus l-am pus cu adezivul lui special in urma cu 7 ani,peste dusumeaua casei care era forte solida si din scanduri extrem de groase.
Toata treaba cu umezeala aparut in iarna trecuta, la un an de la imbracat soclul cu polistiren.
In interior nu am pus polistiren, ci am dat tot varul jos, si am zugravit -totul cu echipa de meseriasi in urma cu 7 ani.
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului.

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Va multumesc pentru detalii...
Sunt trei cauze posibile:
- patrunderea apei din sol prin capilaritate pana in zidarie, cauza pe care o exclud
-aparitia umezelii pe pereti datorita condensului, fenomen ce se poate accentua de la an la an datorita pierderii partiale a proprietatilor peretilor; partial exclud si aceasta cauza.
-daca peretele in cauza este pe partea cea mai expusa la intemperii, respectiv spre nord, sau nord est, este posibil ca o parte din apa de la ploi sa se infiltreze intre zid si polistiren si neavand cum sa se evapore, sa umezeasca peretele. Inclin sa cred asta pentru ca si pe exterior peretele a exfoliat si ca este in cauza doar un perete.
Trebuie verificat acest lucru foarte atent.
Mai este o posibilitate daca umezeala apare in dreptul ferestrelor.
In aceasta situatie trebuie verificate atent glafurile, pentru ca este posibil ca la ploi cu vant apa sa patrunda printre cerceveaua ferestrei si glaf si sa pa isi faca loc printre rosturile caraminizilor spre partea inferioara a zidului.
am tel 0720088161, daca sunteti din Bucuresti, cu o prima ocazie as putea sa vad despre ce este vorba.

catalin ion a scris:

am o casa din boltari de ciment,dupa ce am facut termoizolatie ext la vreo 4 luni pe peretele de nord au aparut niste pete de umezeala,innainte nu am avut asa ceva,cum pot scapa de ea
.am auzit ca exista ceva calupuri de silicagel care extrage umezeala,este adevarat,daca este de unde le pot achizitiona.multumesc

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Mucegai si condens ,

Taguri:    pete umezeala,    renovare casa,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro