renovat.ro

Acasa » Forum » Pentru prelungirea casei cu inca o camera trebuie sa sap fundatie? »

Pentru prelungirea casei cu inca o camera trebuie sa sap fundatie?

buna ziua ! vreau sa mai construiesc o camera langa casa , cu mansarda . Intrebarea este , trebuie sa mai sap fundatie ,daca in curte am placi de beton de 25 cm si sub placi, inainte de turnare a fost adusa piatra ? Trebuie sa va mai spun ca pentru a aduce camera care o construiesc la nivelul casei trebuie sa mai torn beton de cel putin 20 cm. Eu ma gandeam sa fac fundatia peste placile de beton.....

Raspunsuri si comentarii
Alex- postat la 15 Apr 2014, 19:52

Orice casa bine construita trebuie sa aiba fundatie rezistenta. Mai ales daca preconizati sa faceti si mansarda la camera pe care intentionati sa o construiti, fundatia este un lucru absolut necesar. Chiar daca aveti placa de beton in curte, sapati fundatie pentru trei pereti ai camerei, exclusiv cel comun cu casa. Placa de beton poate sa ramana doar ca suport pentru pardoaseala ce urmeaza a fi pusa in camera nou construita. Este adevarat ca aceasta implica munca si costuri in plus, dar este necesara. Imaginati-va ca noua camera ar fi ca un ”tort pe un platou”. Oricat de inalt si frumos ar fi, oricand s-ar putea darama/aluneca.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?