renovat.ro

Acasa » Forum » Polistiren sau rigips pentru peretii interiori? »

Polistiren sau rigips pentru peretii interiori?

Buna ziua , De curand am cumparat o casa in localitate, casa are peretii exteriori din caramida si pamant ca si grosime undeva in jur de 60 cm, in interior peretii nu sunt drepti si prezinta urme de igrasie, as vrea sa izolez casa pe exterior cu polistiren de 10 dar nu stiu la interior cum sa procedez ( polistiren sau rigips ). Aastept sfatul dvs.

Intrebare trimisa de un cititor din - lovrin , Timis
vezi si firme constructii - lovrin , Timis

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 11 Mar 2016, 08:56

Pentru exterior este bine cu polistiren de 10. In interior, in zonele in care sunt urme de igrasie aplicati in 2-3 etape solutie antimucegai din comert pentru a elimina sporii mucegaiului care sunt foarte rezistenti. Pe interior va sugerez sa amplasati sipci din loc in loc, cu distante de minim 90-120cm pe care sa fixati folie anticondens. Distanta dintre perete si sipca, mai exact grosimea sipcii sa fie de 1,5-2cm. Fixarea acestora permite realizarea unui spatiu de aer care sa circule. Folia anticondens exclude transferul de umiditate la peretele de caramida. Peste folie puteti fixa placi de rigips si sa finisati interiorul. Daca doriti si va place, in locul placilor de rigips puteti aplica panouri de pluta. Costul este mai mare, dar aspectul si efectul este net superior. Alegerea va apartine, dar sa nu amplasati polistiren pe peretii interiori!!!!!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: rigips , termoizolatie , hidroizolatie ,

Taguri:    polistiren,

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl