renovat.ro

Acasa » Forum » Pot aplica pasla izolatoare pe tot peretele? »

Pot aplica pasla izolatoare pe tot peretele?

Buna ziua, Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti daca pot aplica pasla izolatoare pe tot peretele care are geamul si caloriferul, si nu doar in spatele caloriferului, daca are efect termoizolant. Evident doar pentru aceasta iarna. Multumesc.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 22 Aug 2014, 07:09

Da, se poate aplica pe tot peretele, dar nu va fi prea eficienta pentru izolarea termica dorita. Daca este doar provizoriu, atunci e bine!

Adriana - postat la 24 Aug 2014, 09:19

Imi cer scuze pentru insistenta. Doar pentru aceasta iarna, pentru a creste temperatura in caamera respectiva.Are efectul acesta?
Multumesc. O zi placuta!

Adriana Zarnescu- postat la 25 Aug 2014, 07:58

Buna ziua,
va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti daca gleturile si vopselele termoizolante de interior sunt eficiente in sensul izolarii termice. Doresc o alta parere, pe langa cea aproducatorilor si distribuitorilor.

Va multumesc. O zi placuta!

Florian- postat la 28 Aug 2014, 10:49

Nu izoleaza acele gleturi si vopsele. Cititi sepecificatiile lor si apoi faceti o compratie cu specificatiile unui politiren. Vedeti ca este mult marketing la aceste vopsele cu izolatie termica pentru ca ei ascund in prezentari "Coeficient de conductivitate termica"

La ora actuala cel mai bun izolator din Romania este polistirenul.
Observatie: Coeficient de conductivitate termica (λ) - reprezinta capacitatea materialului de a conduce caldura.Cu cat valoarea λ este mai mica cu atat materialul este mai izolant.

verificati acest coeficinet de conductivitate termica si la vopsea si la polistiren.

izolati termic cu polistiren de 5 sau de 10 si nu aveti probleme!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?