renovat.ro

Acasa » Forum » Pot da cu vopsea lavabila peste vopsea acrilica? »

Pot da cu vopsea lavabila peste vopsea acrilica?

Pot da cu vopsea lavabila peste vopsea acrilica?

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 09 Aug 2015, 07:35

O mare gama de vopsele lavabile au specificat pe ambalaj „lavabila acrilica”. Aceasta deriva din compusii din care este realizata. In conditiile in care suprafata pe care doriti sa aplicati lavabila nu prezinta fisuri, decojiri sau pete de ulei sau alte produse, se poate aplica o lavabila acrilica de interior/exterior, in functie de spatiul respectiv. In conditiile in care suprafata este fara „defectiunile” prezentate mai sus, deprafuiti peretele cu o perie moale; aplicati un strat de amorsa pentru a inlatura urmele de praf; lasati sa se usuce 24 ore; aplicati noua vopsea lavabila acrilica adecvata spatiului interior sau exterior si in nuanta dorita. In cazul in care peretii au zone de crapaturi, decojire, ar fi bine sa inlaturati cu spaclul zonele umflate, sau sa reparati crapaturile, iar abia dupa uscarea completa sa aplicati vopseaua lavabila acrilica. Va sugerez sa alegeti o vopsea de calitate superioara, astfel incat sa nu fiti nevoit sa reluati operatiunea de vopsire de 2-3 ori. Petele de apa, nicotina, ulei se vopsesc cu SNIEZKA ZACIEKI - PLAMY. Suprafatele cu grad mare de absorbtie se vopsesc cu un strat de grund cu Impregnat de grunduire pentru pregatirea suprafetei SUPER-DOM. (Am facut aceste precizari pentru cazul in care aveti asemenea pete pe suprafata de vopsire!)

Vali M.- postat la 17 Aug 2015, 10:54

Am primit raspunsul de la dumneavoastra, multumesc. Raspunsul primit nu m-a lamurit in totalitate, am deja pe pereti vopsea lavabila acrilica si vreau sa schimb si sa dau numai cu lavabila simpla. Vroiam sa stiu daca merge dat cu lavabila simpla ca sa nu stric peretii, chiar daca dau cu amorsa inainte. Daca puteti sa ma lamuriti astept din nou un raspuns. Multumesc o zi buna.

Nicolae- postat la 17 Aug 2015, 12:53

Da, se poate aplica. In cazul in care suprafata este scorojita, se rade cu spaclul acea zona, se va retusa cu tencuiala subtire si apoi se da cu amorsa si lavabila. Daca peretele este neted, se da cu o amorsa(pentru curatarea perfecta a suprafetei de praf, alte impuritati) si apoi lavabila.

Vali M.- postat la 19 Aug 2015, 09:27

Multumesc pentru sfaturi. Va doresc o zi buna

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: vopsea lavabila ,

Vrei sa adaugi o intrebare?