renovat.ro

Acasa » Forum » Pot izola tavanul la un apartament din bloc cu pluta? »

Pot izola tavanul la un apartament din bloc cu pluta?

Buna ziua, Sunt interesat sa izolez tavanul interior, cu placi de polistiren expandat si nu stiu exact cu ce adeziv sa il lipesc si cum pot face finisajul peste el. Din cate am inteles ar fi un adeviz tip prenandez.

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 26 Aug 2015, 15:10

Polistirenul expandat nu se recomanda pentru izolatiile interioare nici la bloc, nici la case. In timp va apare condensul si veti avea alte neplaceri a caror remediere este costisitoare financiar. Daca totusi doriti sa aplicati pe tavan polistiren, acesta se lipeste cu „Polistirol”, un adeziv special ce se comercializeaza in saci de cate 25 kg. Se utilizeaza atat pentru lipirea polistirenului de suport, cat si pentru un strat de acoperire a placilor lipite (daca este necesar). Va recomand sa luati in calcul si alte materiale/variante pentru izolarea termica a tavanelor: vata de sticla+folie anticondens+rigips sau placi de pluta cu grosimi diferite.

Cristian- postat la 28 Aug 2015, 14:49

Buna ziua,

Din greseala am scris Polistiren, sunt interesat sa izolez tavanul cu Pluta Expandata. Si nu stiu exact cum ar trebuie sa efectuez aceaasta lucrare. Cu ce se poate lipii si cum pot face finisajul peste Pluta.

Va multumues.

O zi buna.

Nicolae- postat la 29 Aug 2015, 16:03

Pentru izolatia termica si fonica puteti opta pentru pluta expandata cu dimensiunile 1000X1000X50 mm ce se vinde la bax a cate 3mp. Se monteaza cu adeziv special pentru izolatie fonica dar si cu Ceresit CM11 si CM 17. In privinta finisajelor tavanelor, va sugerez cateva variante: a) fiind material lemnos (in fond) poate fi vopsit cu orice tip de vopsea pentru lemn sau cu vopsea pentru toate suprafetele; b) puteti sa lasati tavanul asa, cu pluta in stare naturala, obtinand un efect vizual special; c) puteti realiza o lucrare de arta( asemeni unei picturi pe un tablou) folosind culori specifice pentru lemn. Eu as lasa tavanul in nuanta naturala a plutei, si as concepe o amenajare in stil modern folosind culori in tonuri de pamant.

Cristian- postat la 29 Aug 2015, 22:50

Buna seara!

Din cate am vazut la furnizorii de pluta, pluta expandata, fiind prelucrata la temperaturi foarte ridicate, este de culoare neagra si are numeroase goluri pe toata suprafata. M-ar interesa totusi sa ii dau culoarea peretilor si sa aplic ca strat final lavabila. In acest caz, dupa lipirea de tavan, pot aplica plasa din vata de sticla si sa o lipesc tot cu CM11 sau CM17, urmata de glet si lavabila?

O alta intrebare ar fi legata de eventuala aparitia a condensului si mucegaiului intre tavan si pluta, avand in vedere ca apartamentul este la ultimul etaj al blocului si terasa exterioara nu cred sa fie izolata termic. Din cate am citit pluta este considerata ca un material care previne aparitia mucegaiului, dar nu stiu daca este valabil si pentru izolatia de interior.

Va multumesc,
Seara buna!

luis- postat la 01 Sep 2015, 13:44

Buna ziua,

Exista solutia de pluta expandata negra la fel ca si pluta aglomerata.

La nível decorativ si ca eficiente fonica si termo exista possibiliate de tapet de pluta de 2mm ca sa lipesc pe strat de izolatii din pluta. resulta la acelasi pret ca gips sau finisage clássica si ajuta sa sa reduca grosime de strat de pluta.

Le am vazut de la CORKMARKET.ro

doru- postat la 13 Jan 2016, 09:38

Aț găsit careva pluta expandata? Dacă da ce site ce magazine? A izolat careva pereți plafon se vede diferența ?
mulțumesc de răspuns

alin- postat la 13 Jan 2016, 12:01

Am terminat inainte de craciun placare de pluta perete si tevan. Doar ma lipsa sa schimb usa. Am folosit pluta de la corkmarket.ro care au calculat pe apartament cu grosime de 50 la teavan si 30 la pereti si le am placat cu gips albastru. Foarte ok.

Recomanda cineva furnizor de usa cu izo. Fonica si pret? Nu mai aud nimic de la vecin, orcum daca tot ma apucat..

Multumesc

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: izolatie pluta , izolatie ,

Vrei sa adaugi o intrebare?