renovat.ro

Acasa » Forum » Pot lipi vata minerala peste polistiren pe interiorul unui perete? »

Pot lipi vata minerala peste polistiren pe interiorul unui perete?

Am la camera un perete exterior care este izolat cu polistiren de 1 cm pe interior. Se poate lipi vata minerala de 2cm peste polistiren sau trebuie dat jos polistirenul si vata se lipeste direct pe perete. Va multumesc!

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 13 Jan 2015, 06:09

Da. Fiind perete spre exterior, pune peste polistirenul lipit deja, plasa de constructie cu adeziv CM11, doua straturi de vata minerala cu acelasi tip de adeziv, CM11, da un glet grosier si apoi un glet de finisaj sau tinci. Dupa uscare da amorsa si var. Ar fi bine ca, daca ai termopane la camera, sa folosesti var clasic, nu lavabil.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 18 Jan 2015, 12:17

Trebuie sa realizati o lucrare simpla dar eficienta, care sa confere si un aspect placut peretilor, in conditiile unor cheltuieli decente.
Ce va propun eu, si veti constata daca realizatiaceasta, ca nu veti mai avea probleme cu disipatia termica.
Lasati pe perete polistirenul deja pus. Montati peste, o structura metalica pentru rigips care sa ca permita montarea sub rigips a unui strat de vata bazaltica placi cu grosimea de 5-8 cm, si o bariera de vapori(o folie), montati apoi rigipsul cu finisajele de rigoare.
Daca doriti informatii in completare, sau chiar realizarea lucrarii, contact la telefon 0720088161

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?