renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Pot monta doua vase de WC intr-o baie?

Buna seara, Doresc sa transform o garsoniera in cabinet stomatologic, la parter. Pentru asta e nevoie de 2 vase wc. Intentionez sa scot cada si sa fac doua gauri in planseu pt scurgerea de la wc-uri. Am voie sa fac acele gauri? E nevoie de vreo aprobare pt aceste modificari si de unde? Alta intrebare priveste anveloparea peretilor exteriori-as fi vrut sa fac acest lucru (blocul nu este anvelopat), dar administratorul zice ca primaria nu aproba anveloparea doar in dreptul unui apartament, ci doar la intreg blocul. Asa este? Ca doar sunt atatea cazuri de apartamente izolate razlet? Va multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Onesti , Bacau
vezi si firme constructii Bacau



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

In privinta anveloparii exista o lege prin care un tronson de bloc ar trebui anvelopat in intregime, pentru estetica sau alte ratiuni, dar, asa cum stim ca se practica, �legea poate fi incalcata� adesea. In cazul dvs, in privinta anveloparii, este bine sa luati legatura cu cei de la urbanism si sa explicati motivul pentru care vreti sa anvelopati in regim propriu; e posibil sa primiti aprobare(!). Daca nu se poate, faceti lucrari de termoizolatie in interior. Pentru amplasarea celor doua wc-uri puteti face lucrari fara alte aprobari de la primarie, dar ar fi bine sa faceti o cerere adresata locatarilor, prin care acestia sa-si exprime acordul( prin semnatura)ca sunt de acord cu lucrarile din interior, implicit montarea celor doua wc-uri. Ar fi bine ca fiecare wc sa aiba scurgere individuala, care sa comunice cu conducta de evacuare a blocului, pentru a evita eventuale dejectii in interior.

C-tin Cristian a scris:

Nu este neaparata nevoie sa dati gauri pentru celalalt wc. Atata timp cat vreti sa scoateti cada,nu exista nimic care sa va impiedice sa legati cel de al 2-lea wc. de primul.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Instalatii sanitare ,

Taguri:    cabinet stomatologic,    scurgere wc,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro