renovat.ro

Acasa » Forum » Pot sa montez un ventil de sens pe aerisire pentru a scapa de mirosul neplacut din casa? »

Pot sa montez un ventil de sens pe aerisire pentru a scapa de mirosul neplacut din casa?

Locuiesc la casa si am un miros neplacut in casa. M-am mutat de doar un an dar am problema inca de la inceput. Scurgerea se face in fosa septica. Ca o ultima solutie care am inteles ca ar functiona ar fi sa montez un ventil de sens pe aerisire, ce parere aveti? Aerisirea da in podul casei sub saceag. Ce altceva as putea verifica in caz aceasta nu functioneaza? Va multumesc.

Raspunsuri si comentarii
Nicolae P.- postat la 23 Mar 2015, 19:14

Buna seara,

Toate evacuarile catre fosa septica trebuie sa fie dotate cu sifoane. Prin constructia sa sifonul are un dop de apa care in mod normal nu lasa sa patrunda mirosul in casa. Verificati ca aceste sifoane sa fie montate corespunzator si de asemenea mai verificati intregul circuit de scurgere sa nu prezinte cumva fisuri.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 23 Mar 2015, 21:16

Este posibil ca desi toate sifoanele sunt bine montate datorita fermentatiei din fosa, daca aceasta nu are aerisire separata, sau nu functioneaza, presiunea gazelor sa forteze sifoanele de pardoseala si sa patrunda miros neplacut in bai. Se poate monta suplimentar in caminul de canalizare sau in fosa o supapa de sens cu diametrul de 110 mm, care va functiona chiar si atunci cand apa din sifoane se evapora.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?