renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Pot turna sapa de beton peste podul din grinzi si dulapi?

Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti si pe mine in urmatorul aspect: Cand am construit casa din lipsa de fonduri nu am facut placa de beton intre parter si pod , ci o placa din grinzi si dulapi. Vreau sa stiu daca pot turna o sapa de beton pentru aceasta placa? Intrebarea mea este daca va rezista podul sub greutatea sapei?

Intrebare trimisa de un cititor din - Calarasi
vezi si firme constructii Calarasi



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Sapa pentru pod circulabil din beton trebuie sa aiba minim13 cm. In functie de amprenata la sol si rezistenta temeliei, aspecte pe care vi le poate preciza un inginer constructor/proiectant, puteti turna placa. Daca, insa, va doriti sa transformati podul in zona circulabila/locuibila, exista metode pentru izolatie termica si fonica, fara sa fie nevoie de placa de beton.

Alexandru a scris:

Am turnat acum exact o saptamana o spa de 60 mp, in mansarda unui schit din Apuseni, o sapa hidroizolata si armata usor, cu grosimea medie de 5 cm.
Se poate turna si la dumneavoastra, dar... trebuiesc stiute anumite amanunte:
- dispunerea peretilor de la parter
-sectiunea grinzilor
-grosimea scandurilor cu care ati podit
-structura constructiei parterului
O sapa de 5 cm grosime, inseamna ca greuate cca 90-100 kg /mp
Daca doriti va pot trimite fotografii
pentru alte amanunte, sunt disponibil pe adresa de email [email protected]

Paulet a scris:

exista sapa usoara din granule polistiren se gasesc si in dedeman ,puneti dedesupt folie anticondens folositi si arnare usoara ca plasa de 4 sau 5. 0766271435

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    sapa,    pod circulabil,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro