renovat.ro

Acasa » Forum » Reconditionare parchet masiv preturi »

Reconditionare parchet masiv preturi

Am tot vazut anunturi cu reconditionare parchet. Nu prea stiu ce intra ca si operatii in astfel de servicii. Eu am niste lame de parchet masiv scoase din model exact in mijlocul casei si as dori sa le inlocuiesc cu altele. Se poate la un parchet clasic lipit acum multi ani sa se inlocuiasca 1 mp din mijlocul lui, apoi sa se dea 2 randuri de lac fara sa se cunoasca diferenta dintre cel nou si cel vechi? In preturile de reconditionare intra si schimbarea unor portiuni avariate sau doar raschetare si repaluxare?

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 16 May 2015, 09:18

In cazul dvs. ar fi bine sa vorbiti cu echipa care va efectua lucrarea, deoarece este ceva atipic. Ei au preturi pentru montaj si reconditionare prin raschetare, lacuire, dar le spuneti ce doriti si veti negocia pretul total al lucrarii. In principiu este mai dificil sa repari si sa reconstruiesti, ulterior sa finisezi, decat sa pui ceva nou pe o suprafata noua. La dvs. trebuie sa scoata lamelele, sa le reaseze si sa completeze spatiu liber, sa rascheteze totul si sa lacuiasca toata suprafata din nou. Nu se poate interveni doar local pentru o lucrare de calitate. Singura solutie ar fi sa vorbiti cu mesterii, sa aproximati costurile si sa negociati.

paul s- postat la 16 May 2015, 15:31

salut!da se poate monta,dar lamelele trebuie sa fie de aceiasi dimensiune, dar din pacate nu poti obtine imbinari gen lamba si uluc,dar poti lipi ultimul rand cu adeziv(silicon Mamut).

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 20 May 2015, 17:23

Este posibil dar este o treaba foarte migaloasa, ce presupune sa nu mai existe, legatura intre petecul ce se va pune si restul parchetului, asa cum spunea Paul, imbinarea lamba si uluc, sau nut-feder.
si nici calitate nu va fi.
Trebuie scos tot parchetul, curatate zonele de imbinare, remontat, raschetat si lacuit.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: preturi manopera montaj parchet , sfaturi parchet , amenajari interioare ,

Vrei sa adaugi o intrebare?