renovat.ro

Acasa » Forum » Sa pastrez caloriferul din fonta sau sa il inlocuiesc cu unul nou din otel? »

Sa pastrez caloriferul din fonta sau sa il inlocuiesc cu unul nou din otel?

Buna ziua, Am o garsoniera la parterul unui bloc, care nu e izolat termic. Balconul are geamuri termopan, iar geamurile dintre camera si balcon le-am desfiintat. balconul de deasupra este deschis. M-am gandit sa izolez tavanul balconului cu folie anticondens si polistiren (tot la sfatul d-voastra) dar nu stiu cum sa procedez cu caloriferul. Adica sa-l pastrez pe cel de fonta existent in camera si sa scot unul de otel pe balcon sau sa renunt la cel din camera si sa pun doar unul pe balcon. In al 2-lea caz, pe balcon sa-l folosesc tot pe cel din fonta (vechi) sau sa iau unul nou, din otel sau altceva - si ce dimensiune tb sa aiba? Balconul are 3,3 m lungime si 1 m latime. Caloriferul de fonta existent masoara 1,2 m. iar camera are 17 mp. Acum ma gandesc si la costurile pt incalzire, intrucat voi avea contract cu radet ca firma (cab stomatologic). Nu voi locui noaptea acolo, doar pe timpul zilei, cat imi desfasor activitatea. Multumesc anticipat.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 20 Oct 2014, 19:43

Am inteles ca spatiul sa marit si implicit consumul de caldura va fi mai mare. Sfatul meu este sa nu renuntati la caloriferul de fonta, deoarece pastreaza caldura mai mult timp decat cele din alte materiale. Daca preferati sa-l curatati, revopsiti pe cel din fonta, ar fi suficient ca dimensiune pentru suprafata camerei de incalzit. In acest caz, amplasati unul din otel in spatiul din balcon. Va recomand calorifer de la firma „Termolux”, poate fi unul cu lungime de 1,4m, inaltime 1m, are 10 ani garantie, iar calitate/pret este bun. Daca preferati un alt model, eu am facut doar o sugestie in privinta marcii.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?