renovat.ro

Acasa » Forum » Sa pastrez usile vechi si sa le reconditionez sau sa cumpar unele noi insa ce culoare? »

Sa pastrez usile vechi si sa le reconditionez sau sa cumpar unele noi insa ce culoare?

Buna ziua! Ma numesc Manuela si am si eu o intrebare, daca sunteti amabil(a) sa-mi raspundeti..am un apartament de 3 camere si nu stiu ce usi de interior sa aleg...in conditiile in care ferestrele pvc sunt de culoare nuc, parchetul este din lemn masiv, culoarea stejarului iar peretii vor avea culoare alba sau cel mult pastel si nu in ultimul rand pe hol si bucatarie este ciment mozaicat. Sa pastrez usile vechi din lemn si sa le reconditionez si sa le vopsesc dar in ce culoare sau sa achizitionez altele noi si de care????

Raspunsuri si comentarii
RA- postat la 18 Apr 2015, 14:05

Daca usile vechi sunt din lemn, se preteaza a fi reconditionate ! Culoarea nu este o problema... orice cod RAL sau NCS se poate realiza. Daca ferestrele sunt PVC, infoliat, culoare nuc, sfatul meu este ca usile sa fie in aceeasi gama cromatica ! De regula, ferestrele si usile au tonuri cromatice identice sau similare ! Depinde insa, de culoarea finala a peretilor... una este sa fie alb, caz in care se preteaza sa mergi spre o culoare tip nuc la usi, alta este sa ai nuante pastel, caz in care culoarea de nuc nu s-ar preta !

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?