renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Se poate aplica vopsea alchidica pe un perete vopsit?

Buna ziua, Baia noastra este vopsita pana la o inaltime de aprox. 1,2 m, asa cum erau baile vopsite in vechiul regim. Nu doresc sa pun faianta, asa ca m-am gandit la doua variante: una ar fi ca doar in zona in care este dusul si cada sa vopsesc cu vopsea alchidica (danke, kober,etc.) de la 1,2 m la 2,2m pe perete varuit (solutia cea mai simpla) si a doua varianta ar fi sa vopsesc toata baia cu vopsea lavabila peste vopseaua veche, poate pe baza de ulei si deasemenea pe peretii varuiti cu var. ce parere aveti?

Intrebare trimisa de un cititor din - Resita , Caras Severin
vezi si firme constructii Caras Severin



Raspunsuri si comentarii
Marius Vasilescu a scris:

Se pot folosi ambele metode pe car ele doriti, doar ca in timp puteti avea problem cu igrasia. Ar fi mai bine sa radeti peretii pana la placa, dati o tencuiala si un glet peste care vopsiti cu lavabila peretii, cu exceptia tavanului, unde ar fi bine sa folositi var clasic. Peretii laterali vor fi protejati de umiditate, iar tavanul va ajuta camera sa respire. Daca puteti, ar fi bine ca numai peretii din zona cazii/dusului sa ii vopsiti cu lavabila, iar ceilalti si tavanul cu var clasic. Ar fi indicat, insa, sa radeti pana la placa incarcatura existenta, deoarece calitatea materialelor de atunci va poate face surprize neplacute acum…

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    design interior,    amenajari bai,    gresie si faianta baie,    vopsea,    tipuri vopsele,    mod aplicare,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro