renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Se poate lipi pluta de 2mm direct pe rigips?

Buna ziua! Am si eu ceva intrebari : Am o casa din barne de lemn verticale peste care vreau sa pun polistiren expandat de 10cm pe grilaj din sipca de cel putin 2cm (densitatea este de 80 ignifug) Am o prelungire din bca (hol și baie), peste care am pus polistiren expandat de 10cm densitate 80,lipit in zigzag cu spuma speciala. Mansarda este pe structura de lemn cu placa osb de 10mm peste care am pus polistiren expandat de 10cm. La acoperis vreau sa pun placi de pluta de 5cm. La interior mansarda si parter as dori sa lipesc pluta de 2mm direct pe rigips se poate??? Pardoseala noua este cu extrudat de 5cm și plasa peste care am turnat cca 3cm de sapa la sac. Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Ploiesti , Prahova
vezi si firme constructii Prahova



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Da, pluta poate fi utilizata oriunde, atat pe pereti si tavan, cat si pe pardoseala datorita caracteristicilor specifice acestui material. Se poate folosi adeziv universal sau adeziv Ardex X7G. Daca doriti sa aplicati placi de pluta peste sapa turnata, anterior amplasarii acestora, aplicati o izolatie impotriva umezelii. Pentru protectia pardoselii din pluta impotriva umezelii puteti sa aplicati un lac protector ca finisaj. Trebuie sa stiti ca pluta se decoloreaza usor in timp daca este expusa luminii solare.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    case din lemn,    izolare mansarda,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro